Kapat

3 Taş Oyunu Oyuncak Yapımı

Anasayfa
Okul Öncesi 3 Taş Oyunu Oyuncak Yapımı

3 taş, en eski çok oyunculu, zeka ve eğlence barındıran tablalı oyun türleri arasında yer alır. Oyunda gerçekleşmesi gereken amaç şudur: İki oyuncuya da ayrı ayrı taşlar verilir. Oyuncular, 3 x 3 boyutunda olan 9 adet kare içinde taşlarını sırayla koyarak 3 adet taşı yan yana, dikey olarak ya da çarpraz şekilde birleştirmeye ve bir sıra oluşturmaya çalışırlar. Her oyuncu taşlarını sırayla koyduğundan, genelde oyuncuların kendi 3’lü sıralarını oluşturup oyunu kazanmaya çalışırken, bir yandan da karşısında bulunan oyuncunun hamlelerini keserek onun 3’lü sıra yapmasını engellemeleri gerekir. Böylece pratik zeka, motor becerileri ve bu gelişimin yanında eğlence faktörü de oyunda bol bol bulunmaktadır. Yapımını anlatacağımız 3 taş oyunu oyuncağı, çocukların karşılıklı oynarken eğlenecekleri, motor becerilerini güçlendirebilecekleri ve bununla birlikte kendi hikayelerini de oluşturabilecekleri nitelikte olan, yumuşak bir oyuncak tablası halinde yapılıyor. 3 taş oyunu oyuncağı yapımı için ihtiyacınız olan malzemeleri ve görseller üzerinden yapım yöntemini aşamalı olarak aşağıdan takip edebilirsiniz.

Malzemeler:

-Kahverengi, açık ve koyu yeşil, turuncu, krem rengi renklerinde keçe ya da kalın kumaş,
-İnce beyaz polar kumaş parçası,
-9 adet küçük cırt cırt,
-Elyaf,
-Dikiş malzemeleri.

Malzemeleri hazırladıktan sonra 3 taş oyunu oyuncağının yapımına başlayabilirsiniz. İlk önce herhangi bir kağıda aşağıdaki tavşan ve havuç modelini çıkarın. Dilerseniz direkt olarak aşağıdaki görselin çıktısını da alabilirsiniz. Bu tavşan ve havuçlar, birbirini yenmeye çalışan 3 taş oyunu taşları olacak.

3 Taş Oyunu 1

Hazırladığınız bu şablonları kullanarak, turuncu kumaştan havucun gövde kısmını ve koyu yeşil kumaştan da havucun otlarının olduğu sap kısmını kesin. Ardından krem rengi kumaştan da yukarıda bulunan tavşan formunu kesin. Her taş, ikişer adet bu formlarda kesilmiş kumaştan oluşacak. Toplamda tavşandan ve havuçtan 5’er adet olacak şekilde; yani her şekilden 10 adet form kesmeniz gerekiyor.
Kestiğiniz bu şekilleri küçük peluş oyuncaklar olarak düşünün. Tersinden iki iki birbirine dikip hazırladığınız havuçları ve yine aynı şekilde hazırladığınız tavşanları alabildiğine elyafla doldurup kapatın.

3 Taş Oyunu 2

Havuçların kenarlarına çizgilerini, tavşanların da suratlarını dikiş yöntemiyle yapın. Ardından her parçanın arkasına küçük cırt cırtların bir tarafını dikin. 3 Taş Oyunu 3

3 taş oyununun taşlarının yapımı bitti; şimdi sırada oyun tablasının yapım aşaması var. Yeşil kumaştan ve iç kısım için tercih ettiğiniz polar parçadan aynı boyutta olacak şekilde iki adet parça kesin. Bu parçalar, az önce hazırladığınız küçük hayvan taşlardan yan yana 3 tanenin rahatlıkla sığabileceği büyüklükte olmalı. Kahverengi kumaştan ise bu yeşil kumaştan kestiğiniz parçanın yanlara doğru 2- 3 santim daha geniş hali olacak şekilde bir parça kesin.

3 Taş Oyunu 4

Farklı tonlardaki yeşil kumaşlardan, aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi bütün çimen parçaları kesin ve bunlarla birlikte yeşil ana kumaşı, arasına astarı koyarak kahverengi kumaşın üstüne ortalayarak dikin. Etradına da çimen parçalarını dikmeyi ihmal etmeyin. Son olarak düz dikişle yeşil kumaşı 9 eşit kareye bölün ve her karenin tam ortasına, tavşan ve havuçların arkasına diktiğiniz cırt cırtların diğer eşlerini yerleştirin.

3 Taş Oyunu 5

İşte 3 taş oyunu oyuncağı hazır; bu yumuşak ve zararsız oyuncak aynı zamanda bir zeka ve beceri oyunu olacak. Çocuklarınız bu oyuna bayılacak!

3 Taş Oyunu 6

3 Taş Oyunu 7

3 Taş Oyunu 8