Kapat

Açık Alan Oyun Fikirleri

Anasayfa
Okul Öncesi Açık Alan Oyun Fikirleri

Yaz geldi; kışın insanı kapalı mekanlara hapseden havası artık geçti. Herkes dış mekanlarda hayatını devam ettirmeye başladı. Özellikle de çocuklar buna çok sevinecek çünkü kış aylarında evde kapanıp oyun oynamaları gerekirken artık sokaklara, bahçelere, parklara çıkıp daha geniş alanlarda daha yaratıcı oyunlar oynayabilecekler. Hem onları sevindirecek, hem de ailecek vakit geçirmenizi sağlayacak açık alan oyun fikirlerine ne dersiniz? Bahçede uygulayabileceğiniz, tüm aile fertlerini katarak eğlenceli vakit geçirebileceğiniz, yapımı kolay olan birbirinden güzel ve basit açık alan oyun fikirlerinden dilediğinizi yapabilir, çocuklarınıza eğlenceli saatler sunabilirsiniz. İşte en güzel kendin yap açık alan oyun fikirlerinden bazıları…

Twister oyunu, basit ve eğlenceli bir oyun olmakla birlikte çocukların vücutları ve kasları için de yararlıdır. Oyun halısında yer alan renklere göre basmamaya, kendi rengine basmaya ve diğer oyuncunun seni düşürmesine izin vermemeye çalışırken çok eğlenilen bu oyun için bahçenize bir sistem kurabilirsiniz. Sadece çimen ya da taş alanı yuvarlak şekilde aşağıdaki gibi boyamanız yeterli olacaktır.

Açık Alan Oyun Fikirleri 1

Basit açık alan oyun fikirlerinden biri de çocukların sadece içine basmaya çalışarak koşup atlayacakları bir sistem oluşturmak olacaktır. Bunun için eski ahşap bir merdiveni boyayarak yere koyabilirsiniz. Bunun yerine hulahopları sıra halinde dizerek etrafına basmadan koşmalarını sağlayacağınız bir alanı çocuklarınıza sunabilirsiniz.

Açık Alan Oyun Fikirleri 2

Çocukların çok sevdiği balonlarla bir eğlenceye ne dersiniz? Şişirdiğiniz bir sürü balonu siz havaya atarken, çocuklarınız ellerinde denizde yüzmek için kullanılan ve halk arasında makarna olarak bilinen sünger sopalarla balonları yakalayıp yere düşmeden, yanlarında bulunan leğen ve sepetlere sokmalarından ibaret olan bu eğlenceli oyun hepinizin çok hoşuna gidecektir.

Açık Alan Oyun Fikirleri 3

Yine içinde balon olan başka bir fikir arıyorsanız; ahşap bir tablanın üstüne yapıştırdığınız balonları duvara dayayın ve çocuklarınızın dart oklarıyla onları vurarak puan kazanmalarını sağlayın.

Açık Alan Oyun Fikirleri 4

Eğlenceli Jenga oyununu bahçenize taşımaya ne dersiniz? Normalden daha büyük olacak şekilde eşit boyutlarda ahşap parçaları kesin ve kenarlarını farklı renklerde boyayıp onları üst üste dizin. Düşürmeden kendi tahtanızı çekmeye çalışırken çok eğleneceksiniz.

Açık Alan Oyun Fikirleri 5

Bahçenizdeki düz bir zemine boş içecek şişelerini boyayıp hazırlayarak dizin ve küçük bir tenis topuyla bahçe bowlingi oluşturarak oynayın!

Açık Alan Oyun Fikirleri 6

Biraz meşakatli bir iş olsa da; bu dev bahçe satrancı satranç hastalarını çok mutlu edecek güzel bir fikre benziyor.

Açık Alan Oyun Fikirleri 7

Bir parça dikdörtgen uzun tahtayı alıp boyayın. Kuruduktan sonra üstüne aşağıda da gördüğünüz gibi yukarıdan aşağıya ‘3-2-1’ rakamlarını yazın ve her rakamın üstüne en küçük 3’te olacak şekilde gittikçe büyüyen küçük kovalar yapıştırın. Ardından küçük toplar alarak kovalara atmaya çalışın. Kim hangi kovaya topunu sokarsa, o kovanın numarası kadar puan kazanacak.

Açık Alan Oyun Fikirleri 8

Büyük bir naylona ya da kumaşa delikler açın. Bu delikler farklı geometrik şekillerde ve büyüklükte olsun. Şekillerin etrafını da farklı renklerde boyayın ya da renkli bantlarla geçerek belirginleştirin. Delikler küçüldükçe verecekleri puanın artacağı şekilde bir puan sistemi oluşturun ve her deliğin altına kaç puan ettiğini yazın. Ardından bu kumaşı ağaçların arasına asın . Elinize alacağınız küçük topları deliklere atmaya çalışın ve kim  hangi deliği tutturursa; o delikte yazan puanı kazansın!

Açık Alan Oyun Fikirleri 9