Ajurlu baklava dilimi örneği yapılışı

Merhaba hanımlar, bugün gerçekten görünüzü bir harika baklava dilimli ajur örgümüzü sizlerle paylaşmak istiyorum.


Ajurlu baklava dilimi örneği yapılışı

Merhaba hanımlar, bugün gerçekten görünüzü bir harika baklava dilimli ajur örgümüzü sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu örneğimizi yelekler de, süveterler de, kazak modellerimizde muhteşem şık bir görüntü yaratıyor. İlk baktığınızda zor görünür ama ilk 6 sıramızı ördükten sonra emin olun rahatlıkla ve çabuk yapabileceğiniz harika bir model. Şimdi bu güzel örneğimizi yapmaya başlayalım.

Malzemeler

  • İp
  • Şiş

Yapılışı

Baklava dilimli örneklerimizde 8 ve katları olacak artı 1 ilmek fazla atılıyor ve artı 2 tane de kenar ilmekleri olacak. Buna uygun olarak ilmek sayınızı yapın.

Şimdi 16 ilmekle örnek yapacağım, sizlere göstermek için tabii ki toplamda kenar ilmeklerimizle 19 ilmekle başlıyoruz. Bu örneğimiz de arka sıraları hep ters yapıyoruz.

Birinci sıramızda ön kısma geçtiğimizde 1 düz kenar ilmek demiştik ya onu alıyoruz. Şimdi 1 düz örüyoruz, bir dola sonra 2 ilmek birden alıp önden düz örüyoruz. Daha sonra 1 düz yapıp,  bir dola 2 ilmeğimizi yine alıp bu sefer arkadan alarak örüyoruz ve 2 tane düz yapıyoruz.

( 2 ilmeği birden önden düz örme şekli )

Ajurlu baklava dilimi örneği yapılışı 1

  ( 2 ilmeğin birden arkadan alma örme şekli )

Ajurlu baklava dilimi örneği yapılışı 2

İkinci motifimize geçiyoruz yanı bir üst sıramızda da aynı işlemi yapıyoruz fakat 2 ilmeğimizi birden alıp ördükten sonra ki aradaki 2 düzleri bu sıramız da 3 düz olarak yapıyoruz.

Üçüncü sıramız da bir fark var ilmeğimizi aldıktan sonra 1 düz yapmadan direk 2 ilmeği birden alıp düz örüyoruz ve aralara bu sefer 5 düz yapıyoruz. Şimdi 3 bir arada topluyoruz. Şöyle ilk ilmeğimizi boş alıyoruz, 2 ilmeğimizi birden alıp düz yapıp, boş aldığımız ilmeğin üstünden geçiriyoruz. Ve son kalan iki ilmeğimizi bu üçüncü sıramız 2 ilmek alıp arkadan düz örüyoruz.

   ( ilmeğimizi boşa alma şekli )

Ajurlu baklava dilimi örneği yapılışı 3

(  boş aldığımız ilmeği üstten geçirme şekli )

Ajurlu baklava dilimi örneği yapılışı 4

Dördüncü sıramız da ise ilmeğimizi alıp 1 düz yapıp bu sefer 2 ilmeğimizi alıp arkadan alarak düz yapıyoruz ve arasına 3 düz örerek devam ediyoruz. Şimdi yine 2 düz bir arada önden örüp ve aradaki 1 düz örüyoruz. Daha sonra yine aynı 2 düz bir arada önden ve 1 düz yapıyoruz.

Beşinci sıramız da yine bir kenar ilmek ve 1 düzle başlıyoruz. Bir düz örüp, bir dola 2 ilmek birden alıp arkadan alarak düz örüyoruz. Ve bir düz, 2 ilmek birden önden düz örüyoruz. 1 dola ve 2 tane düz yapıyoruz.

Altıncı sıramız da yine bir kenar ilmeğimizi alıp bir düz yapıyoruz. Şimdi 2 düz örüp, bir dola yine 3 bir arada yapıyoruz. Yani bir ilmek boşa alıyoruz, 2 ilmek birden önden düz alıp boş aldığımız ilmeğin içinden geçiriyoruz. Ve bir dola 3 düz yapıyoruz.

Bu şekilde yine birinci sıramız da yaptığımız gibi baştan yapmaya başlıyoruz ve baklava dilimli ajur örgü modelimiz ortaya çıkıyor.

Ajurlu baklava dilimi örneği yapılışı 5

Sevgili hanımlar, bu modelden çocuklarınıza harika yelekler, kızlarımız için elbise bile yapabilirsiniz.

İyi ve güzel günlerde kullanın.

Ajurlu baklava dilimi örneği yapılışı 6

Ajurlu baklava dilimi örneği yapılışı videolu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
80 Sorgu Yapıldı. 1,210 Saniyede Olu