Kapat

Anlatımlı Tığ İşi Yazma Kenarı Nasıl Yapılır ?

Anasayfa
Oya Modelleri Anlatımlı Tığ İşi Yazma Kenarı Nasıl Yapılır ?
Anlatımlı Tığ İşi Yazma Kenarı

Tığ Oyası Yazma Kenarı Nasıl Yapılır ?

Kapalı bayanların başörtüsü olarak kullanmış oldukları ve uzun yıllardan beri tercih edilen yazmalar süslenerek kullanılıyor. Bayanlar yazmaları ya tığ oyası ile yada iğne oyası ile süslüyorlar. Çeşit çeşit oyaları tercih ederek yazma kenarlarını süsledikten sonra başörtüsü tamamlanmış oluyor. Ev hanımları kendilerine uğraş olarak yazmalar yaparlar. Kimi bayanlar ise bu işin ticaretini yaparak para kazanıyor. Ülkemizde genellikle Anadoluda yazma yapıp satıp para kazanan bir çok bayan bulunuyor.

Yazma yapmayı bilmeyen ve öğrenmek isteyen bayanlar veya yeni örnek arayan bayanlar için yazma kenarı nasıl yapılır yazımız ile çok güzel bir modelin yapılışını anlatıyoruz. Çok basit bir şekilde rahatlıkla anlayabileceğiniz dilden anlatımlı yazma kenarı yapılışı ile yazma yaparken hiç zorlanmayacaksınız.

Yazma yapmak isteyen bayanlara yardımcı olmak için daha önceki yazılarımızda tığ oyası yazma kenarı yapılışı paylaşmıştık. Sitemizde bulunan diğer yazma modeller için yazma ve tülbent örnekleri , iğne oyası yazmalar, tığ işi yazma oyaları, tığ işi tülbent oyaları, ve yazma örnekleri sayfalarına göz atabilirsiniz.

Yuvarlak halkalı yazma örneğinin yapılışına başlamadan önce malzemelerinizi hazırlayın. Kendi zevkinize göre altın başak ipleri alın ve 22 numara tığ aldıktan sonra yazmayı yapmaya hazır olun. Tabi ki yazmayı da almayı unutmayın. Yazma olarak da ören bayan yazma tercih edebilirsiniz.

Anlatımlı Tığ İşi Yazma Kenarı Yapılışı

Yazma kenarının yapılışı aşağıdaki resimlerde yer alıyor. Yazma resimlerine tıkladığınızda açıklaması ile beraber nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Resimleri tek tek geçerek modelin yapılışını öğrenip sizlerde yapabilirsiniz.