Kapat

Armut Koltuk Yapımı

Anasayfa
Dekorasyon Armut Koltuk Yapımı

Rahatlığıyla bilinen armut koltuklar, genelde kafelerde ya da genç odalarında sıklıkla tercih edilen koltuk modellerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Minderin biraz daha koltuğa yakın olan, sırt dayama kısmı bulunan bir versiyonu olan armut koltuklar; renkli ve eğlenceli görünümleriyle birçok farklı alanda da kullanılabiliyor. Dilerseniz çocuk ve genç odalarında kullanabileceğiniz, dilerseniz yaz aylarında balkon ya da bahçe gibi açık alanlarda kullanımını tercih edebileceğiniz rahat armut koltukları evde kendiniz de yapabilirsiniz. Hazır armut koltukların modellerine ve fiyatlarına bağımlı kalmak zorunda olmadan, dilediğiniz genişlikte, renkte ve modelde yapabileceğiniz, ayrıca piyasadaki hazır modellere göre çok daha ucuza mal edebileceğiniz armut koltukların yapımı için ihtiyacınız olanların listesini aşağıda bulabilir, ardından yapım aşamasına geçebilirsiniz.

Malzemeler:

-Bir adet düz renkli, bir adet de uyumlu renklerde olan desenli bir kumaş, (Kumaşlar, koltuğu yapmak istediğiniz boyuta göre olabildiğince büyük olmalı.)
-Köpük dolgu malzemesi, (Yapı marketlerde bulabileceğiniz, litrelik poşetlerde bulunan strafor köpüğün dağıtılıp küçük toplar haline getirilmiş hali.)
-Dikiş makinesi ya da dikiş malzemeleri.

Armut Koltuk Yapımı 1

Kumaşların ikisini yüzleri içe, desensiz iç kısımları dışa bakacak şekilde üst üste koyun ve ortadan ikiye katlayın.

Armut Koltuk Yapımı 2

Katladığınız kumaşların üst kısmından bir kısım parçayı oval şekilde kesip çıkarın. Kumaşları açtığınızda aşağıdaki gibi görünmeli:

Armut Koltuk Yapımı 3

Bu iki parçayı bir köşesinde küçük bir açıklık bırakarak dikin.

Armut Koltuk Yapımı 4

Açık bıraktığınız kısımdan içeri köpük dolgu malzemesini alabildiğine döktükten sonra hemen tamamen dikin.

Armut Koltuk Yapımı 5

İşte bu kadar basit: armut koltuk yapımı bitti bile. Sadece elinizle şekil verip düzelttikten sonra koltuğu kullanmaya başlayabilirsiniz. Armut koltuğun yuvarlak olan kısmı oturma kısmı olacak, düz olan kenarı ise arkaya gelecek ve sivri köşesi yukarı bakacak. Rahatlığıyla vazgeçemeyeceğiniz armut koltuklardan kendi rahat takımınızı oluşturabilir, sıcak yaz günlerinde açık havanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Armut Koltuk Yapımı 6

Armut Koltuk Yapımı 7

İki farklı kumaştan yaptığınız armut koltuğunuzu, dilerseniz çift taraflı da kullanabilirsiniz.

Armut Koltuk Yapımı 8