Kapat

Arpa boncuklu kurdele oyası yapılışı

Anasayfa
Oya Modelleri Arpa boncuklu kurdele oyası yapılışı
Arpa Boncuklu Kurdele Oyası

Tığ işi, arpa boncuklu kurdele oyası yapılışı ile  yazma , yemeni, tülbent ve diğer baş örtülerinizi süsleyip daha zarif görünüme kavuşturabilirsiniz.

 

Türbanlı, başı kapalı bayanların eşarpları için eşsiz bir görsellik sunan arpa boncuklu kurdele oyası oldukça dikkat çekici bir görsellik sunuyor. Arpa boncuklu kurdele oyası modelleri ile farklı tarzlarda ve modellerde eşarplar elde ediliyor. Bu oya, eşarpların kenarlarında bir arpa şehriyesi biçimindeki boncuk çevresine yerleştirilmiş kurdelelerin son derece etkileyici görünümü ile oluşturuluyor. Bu oluşum yeni arpa boncuklu kurdele oyası örnekleri kapsamında farklı renk kurdele ve farklı renk boncuklarla hazırlanmasıyla, bayanların ilgisini cezp ediyor. Yeşil, beyaz, mavi, turkuaz, kırmızı gibi eşarpların çoğunda gönül rahatlığıyla bayanların titiz çalışmaları sonucunda üretilen bu oyalar, genellikle beyaz, mor, pembe gibi şeffaf kurdelelerle taçlandırılarak oluşturuluyor. Kurdelenin rengi kadar boncuğun renginin de önemli olduğu bu dikkat çekici arpa boncuklu kurdele oyası tasarımları ile bayanların günlük kullanımları için hazırlanan eşarpların dahi son derece şık ve estetik bir görünüme kavuşması sağlanıyor. En son Arpa boncuklu kurdele oyası örnekleri incelendiğinde, geleneksel dokunuşların canlandığı eşarplarda can bulan oya örneklerinin çok çeşitli yansımalarına rastlamak mümkün oluyor.

Arpa Boncuklu Kurdele Oyası Yapılışı ( ANLATIMLI )

Aşağıdaki resimlere tıklayarak yapılışı hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Galeriye başlamak için 1. resme tıklayın )

Arpa boncuklu kurdele oyası modelleri dikkatle incelendiğinde görülüyor ki, bayanlar günlük kullanım için hazırladıkları eşarpları dahi geleneksel tarzlarla etkileyici oyalarla süslemekten geri durmuyor. Bu etkileyici süslemelerin temelinde yer alan arpa boncuklu kurdele oyası örnekleri eşarbın rengi ve deseniyle uyumlu bir biçimde seçilerek hazırlanıyor. Eşarp dokusunda yer alan yeşil desenleri taçlandıracak yeşil bir arpa boncuk çevresinde yer alan beyaz bir kurdele ile eşarp adeta farklı bir dokunuş kazanıyor. Aynı şekilde kırmızı bir eşarp kenarına bırakılacak kırmızı ve beyazlı arpa boncuklu kurdele oyası modeli ile sıradanlıktan sıyrılmış geleneksel bir modele kucak açmak söz konusu oluyor. Renklerin adeta harman olduğu eşarplar, renkler arasında yakaladıkları uyumu arpa boncuklu kurdele oyası işlemeleri ile sürdürüyorlar. Bu sayede hem eşarplar kenarlarında yer alan oyaların sağladığı etkileyici dokunuşlarla farklı bir form kazanırken, aynı zamanda eşarbı kullanan bireyler de bu etkileyicilikle farklı bir şıklığa erişebiliyorlar. Yazmaları gelenekselleştiren arpa boncuklu kurdele oyası modelleri bu nedenle tüm bayanların ilgisini cezp ediyor.

“Arpa boncuklu kurdele oyası yapılışı” üzerine 1 yorum

  1. Melahat says:

Yorumlar kapalı.