Arpa Boncuklu Oyalar

Arpa boncuklu oya örnekleri tülbent, yazma ve yemeni kenarlarına uygulanmaktadır. Yazma kenarları arpa boncuklu oyalar ile yapılınca çok daha farklı bir görünüm kazanmaktadır. İğne oyası zaten tek başına yemeni ve yazmaları oldukça asil kılan bir el işi örneğidir. İğne oyaları bir de arpa boncuklu kenar dantelleri ile birleşince ortaya çok daha çarpıcı modeller çıkıyor. Dantel arpa boncuklu örnekler, kurdele ile de tasarlanabilir. Kurdelelerin aralarına arpa boncukların yerleştirilmesiyle yapılan model, tıpkı bir yelpaze gibi durmaktadır. Motifler için kullanılacak boncuk ebatları, büyük boy, küçük boy ve orta boy olarak seçilebilir. Bunun yanında belirlenen uygun ip ve kurdele ile çok şık oyalar oluşturulabilir. Tığ işi ile yapılan bu model zor olmayan ve zevkli yapılan örneklerden oluşmaktadır.

Arpa boncuklu yazma oyaları, birçok desen ve modelle basit bir şekilde uygulanabilir. Hanımlarımız özellikle çiçek modellerini arpa boncuklarıyla tasarlamayı seçiyorlar. Parlak ve hoş renklerin kullanıldığı modeller gerçekten oldukça görselliği ön plana çıkarıyor. Yazma ve yemeni kenarları için arpa boncuk dışında pul boncuk, top boncuk, taş boncuk gibi onlarca boncuk çeşidinden faydalanılabilir. Her boncuğun farklı boyutu bulunur. Yazma ve tülbentlerdeki desenlere göre bu boyutlar tercih edilerek renkler ile birleştirilir. Arpa boncuklu yemeni oyaları ile yapılabilecek yemeniler ev gezmelerin de, gündelik yaşantıda, hediyelik olarak, çeyiz olarak veya satış amaçlı kullanılabilir.

Arpa boncuklu kurdele oyası yapılışı

Arpa Boncuklu Oyalar

Çoğu bayanın örgü ile arası çok iyi iken bir çok bayan da örgü ve el işi alanında bir beceriye sahip olmayabiliyor. Ama her ne kadar yapamıyor olsalar da el işleri ve örgülere karşı bir zaafları olabiliyor. Arpa boncuklu tülbent oyaları da, bu bayanların en çok tercih ettiği örneklerdedir. İyi elişi yapabilen, bu işe zaman ayırabilen her hanımın artık kazanç elde ettiği bir pazar alanı bulunuyor. Hem ev ekonomisi için katkı hem de vakit değerlendirme adına tercih edilen el işleri ve hobi çalışmaları alanında boncuklu oya modelleri, arpa boncuklu yemeniler, danteller, yatak örtüleri, masa ve sehpa örtüleri gibi çeşitli takımlar bulunmaktadır. Arpa boncuklu modelleri isteyen herkes el işlerinde kullanabilir.