Kapat

Artan Düğmeleri Aksesuar Olarak Değerlendirme

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Artan Düğmeleri Aksesuar Olarak Değerlendirme
Düğmeleri Değerlendirme

Evdeki artan düğmeler her zaman bir yerlerde karşınıza çıkar; kimileri de dikiş kutularında, evdeki saklama kutusu gibi yerlerde bulunur. Bu tek tek olan düğmelerin hepsini toplayıp onları aksesuar olarak değerlendirerek hem geri dönüşüm yapabilir, hem tek düğmeleri değerlendirmiş olabilir, hem de herkesin beğeneceği güzel bileklik, küpe ya da broş tarzında takı ve aksesuarlar yaparak kıyafetlerinizi hareketlendirebilirsiniz. Bunun için fikirlerimize göz atmanız yeterli.

Eski Düğmelerden Yüzük Yapımı

Eski Düğmelerden Yüzük Yapımı

 

Evdeki gösterişli ve tek düğmeleri toplayın ve eskiyen, paslanmış ya da solmuş yüzüklerinizi de değerlendirebileceğiniz bu fikir için kullanın. Sadece Arkasına kuvvetli bir yapıştırıcı sürdüğünüz düğmeyi yüzüğün üstüne yapıştırmanız yeterli.

Düğmelerden Bileklik Yapımı

Düğmelerden Bileklik Yapımı
Bu renkli ve güzel bileklik için elinizde aynı düğmenin farklı renkleri ve tonları olması gerekiyor. Düğmeleri farklı boyutlarda kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Yapmanız gereken; iki aynı renkteki artık yün parçasını alıp ikisini de birer ipe geçirmek ve geçirdiğiniz iplerin ucuna düğüm atmak. Bu işlemden sonra iğnelerin birini düğmelerin bir deliğinden, diğerini de diğer deliğinden geçirerek bütün düğmeleri ipe geçirin. Sonuna geldiğinizde tekrar düğüm atın.

Düğmelerden Kolye Yapımı

Düğmelerden Kolye Yapımı

Evdeki eski kolyenizle ya  da takı ve hobi marketlerde bulabileceğiniz malzemelerle yapabileceğiniz bu fikir için bir parça zincir ya da eski kolye gerekiyor. Bu zincire evdeki eski rozetlerden sökeceğiniz metal yuvarlak parçayı kumaş parçasıyla kaplayıp yapıştırmanız ya da monte etmeniz gerekli; kolyeniz bitmiş olacak.

Eski Düğmelerden Toka Yapımı

Eski Düğmelerden Toka Yapımı

Evdeki eski tel tokalrınızın üstüne düğmeleri yapıştırarak dikkat çekici tokalar elde edebilirsiniz.

Desenli Kumaş Düğmelerden Küpe Yap

Desenli Kumaş Düğmelerden Küpe Yapımı

Eğer desenli, kumaş kaplı, renkli düğmelere sahipseniz; eski küpelerinizin üstüne onları yapıştırarak harika küpe modelleri oluşturabilirsiniz.
Bunun yerine küçük metal düğmelerden küçük küpeler de yapabilirsiniz.

Düğmeden Küpe Yapımı

Düğmelerden Örme Bileklik Yapımı

Düğmelerden Örme Bileklik Yapımı

Düğmelerden Örme Bileklik Yapımı

Evdeki artık ipleri değerlendirmenizi sağlayacak bu bileklik fikri için düğmelerin deliklerinden geçirip yan tarafından ipleri örmeniz yeterli. Basit tasarımı ve şık görünümüyle birkaç dakika içinde bu bileklikleri bitirebilirsiniz. Örgü görünümünü sevmiyorsanız ipleri aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi sadece bağlayarak kullanmayı da tercih edebilirsiniz.