Kapat

Artan İplerle Örgü Yastık Kılıfı Yapılışı

Anasayfa
Anlatımlı Örgüler Artan İplerle Örgü Yastık Kılıfı Yapılışı

Merhaba Bayanlar, örgü yaptığınızda kalan artık iplerinizi değerlendirmeye ne dersiniz?

Artık iplerinizi değerlendirirken harika bir yastığa da sahip olacaksınız. İllaki anneleriniz bu türde yastıklar, kırlentler ve hatta battaniyeler örmüşlerdir. Yeniden moda olan bu rengârenk işlemeler odanıza renk katacak.İster elinizdeki iplerden isterseniz mobilyalarınıza uygun renkte seçeceğiniz iplerden örebilirsiniz.

Malzemeler

  • Renk renk ipler
  • 5 numara Tığ

Yapılışı

Yapacağımız yastığımızı tek tek motifleri örerek başlıyoruz ve daha sonra onları birleştirerek bitiriyoruz. İlk motifimizin örülüşü ile başlayalım.

10 adet zincir çekerek başlıyoruz. 10 adet zinciri çektikten sonra başladığımız yere üzerine almadan batırıp 3 adet zincir çekip aynı noktaya batıp 3 seferde çekiyoruz. Araya geçip 2 adet zincir çekip tekrar aynı noktaya batırıyoruz ve yine 3 seferde çekiyoruz. Tekrar batırıyoruz 3 seferde çekiyoruz. İki zincir çekip araya ve yine 3 seferde çekiyoruz. İkişerli ikişerli olarak modelimizi oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz dolguların toplamı 8 adet olana kadar aynı işlemi devam ederek örüyoruz.

Örgü Yastık Kılıfı Yapılışı 1

Dolgularımızı ördükten sonra yaptığımız ilk dolgunun üst kısmına batırıp modelimizi kapatıyoruz. Yuvarlak şekilde bir motif oluşturuyoruz. Diğer renk ipimize geçiyoruz. Yeni rengimize başlarken ipimizi ilmeğimizden geçiriyoruz ve zincir çekip sıkıştırıyoruz. Diğer ipi kesiyoruz. İpi tığımıza bir kez dolayıp batırıyoruz ve 3 seferde çekiyoruz ve 2 adet tırabzan oluşturuyoruz. 2 adet zincir çekip aynı noktaya tekrardan batırıyoruz. Bu sefer işleyeceğimiz model kare şeklinde olacağı için şimdi köşelerini oluşturuyoruz.

Örgü Yastık Kılıfı Yapılışı 2

İki zincir çekip diğerine batırıyoruz 2 dolgu oluşturuyoruz bu da diğer köşemiz oluyor. 2 zincir çekip dolduruyoruz ve 3 seferde çekiyoruz. Devam ediyoruz ve burayı da 2 seferde doldurup üçüncü köşemizi oluşturuyoruz. Tekrar 2 zincir diğer köşeye geldik 3 seferde çekiyoruz. 2 zincir çektikten sonra dolgumuzun tepesine batırıp içinden geçiriyoruz ve üçüncü sıranın rengine geçiyoruz. Başlarken yine ilmeğimizin içinden yeni renk ipimizi geçiriyoruz zincirimizi çekip sabitliyoruz ve bu sırayı da yine aynı şekilde dolgular oluşturarak tamamlıyoruz. Üçüncü sıramızı da tekrar aynı şekilde örüyoruz ve motifimizi tamamlıyoruz. Motiflerimizin her birini aralarına seçeceğimiz renkteki ip ile dolgu oluşturarak birleştiriyoruz. Biz renklerin belirgin olması için siyah renk seçtik ancak siz isteğiniz renklerde farklı farklı örebilirsiniz.

Örgü Yastık Kılıfı Yapılışı 3

Sevgili hanımlar, renkli günlerde kullanmanız dileği ile.