Kapat

Aslan Şeklinde Çocuk Halısı Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Aslan Şeklinde Çocuk Halısı Yapımı

Çocukların çok sevdiği hayvan şeklinde olan şirin objeler, evin ve özellikle de çocuk odalarının dekorasyonunu da daha sevimli bir hale getirir. Eğlenceli ve aynı zaman da çocukların oyun ihtiyacını karşılayıcı dekor ürünlerini hazır almak yerine kendiniz de yapabilirsiniz. Artık neyin sağlıklı olduğunu anlayamadığımız günümüzde, en kesin çözüm kendi yaptığınız eşyaları kullanarak rahat etmek ve çocuklarınız için güvenli bir ortam yaratmak. Aslan formundaki bu şirin ve yumuşak halı da bu fikirlerden biri: Hem sevimli görünümüyle çocukların çok hoşuna gidecek, hem de rahatlığı ve dekoratif olarak hoş durması sonucu çocuk odalarına renk ve konfor katacak bu halıyı yaparak çocuklarınızı mutlu edebilirsiniz. Sadece biraz dikiş yeteneği ve kumaş yardımıyla harika bir halı sahibi olabilirsiniz. İşte aslan formundaki çocuk halısı yapımı için size gereken malzeme listesi:

– Krem rengi büyük bir peluş kumaş, (Bizim örneğimizde gerçekçi görünmesi için krem ve kahve tonları kullanılmış. Siz de dilediğiniz renkte, çocuk odasına uyumlu tonlarda kumaşlar tercih edebilirsiniz. Bu kumaşın birkaç metre olmasına dikkat edin.)
-Taban için yine büyük bir boyutta kahverengi kumaş,
-Bir parça beyaz kumaş,
-Kahve tonlarında püsküllü şerit,
-Sünger elyaf,
-Uyumlu renklerde yün ve kahverengi ip,
-Dikiş malzemeleri.

Aslan Şeklinde Çocuk Halısı Yapımı 1

İlk olarak büyük peluş kumaş, düz kumaş ve sünger elyaftan kolları açık yatan hayvan figürü şeklinde büyük birer parça kesmeniz gerekiyor. Bu parçaların boyutunu kendiniz belirleyebilirsiniz fakat bu örnekte hayvanın kafası için yemek tabağı boyutu baz alındığından; vücut parçalarının boyutu da orantılı olmak zorunda olduğundan kafa boyutunun 4-5 katı civarında olmalı.

Kestiğiniz bu üç parçayı, aşağıdaki görselde görüldüğü gibi birbirine dikin.

Aslan Şeklinde Çocuk Halısı Yapımı 2

Dikme işlemini her dikiş modelinde olduğu gibi tersten yapın ve sonra yüzünü çevirin. Elyafı en üste, krem rengi kumaşı bir altına ve düz kumaşı da en alta koyarak ve bir kenarını açıkta bırakarak diktiğiniz bu parçanın yüzünü çevirin. Sonra da açık olan kısmı dikin. Elyaf ortada, krem rengi peluş kumaş en üstte, düz kahverengi kumaş da en altta kalacaktır. Ardından aslanın kafasına geçebilirsiniz. Bu işlem için kalan kumaş parçalarının üstüne koyduğunuz bir yemek tabağının etrafını çizmeniz ve bir yuvarlak oluşturarak kesmeniz gerekiyor.

Aslan Şeklinde Çocuk Halısı Yapımı 3

Kestiğiniz bu parçalardan krem rengi olan üst kısma gelecek ve aslanın suratı o parçaya oluşturulacak. Bu işlem için karton ya da model kağıdından şablon çıkararak beyaz kumaştan bir adet oval burun, krem rengi kumaştan da iki adet yarım daire şeklinde yukarıdaki görselde görüldüğü gibi kulak çıkarmanız lazım. Beyaz kumaşı suratın tam ortasına diktikten sonra, kahverengi koyu kumaştan keseceğiniz üçgen bir parçayı da oval kısmın üst orta bölgesine dikin. Dikiş ipiyle burundan aşağıya doğru dik bir şekilde bir şerit dikin ve ardından aslanın ağız bölgesi için iki eğimli çizgi çizin. Bu işlemler için aşağıdaki görselden yardım alabilirsiniz. Kulak için kestiğiniz parçaları da arasına sünger elyaf koyarak birbirine dikin.

Aslan Şeklinde Çocuk Halısı Yapımı 4

Aslanın gözleri için aşağıda gördüğünüz gibi iki kahverengi parça kesip dikin ve aslanın burnuna doğru dikiş yöntemiyle aşağıya inen iki diz çizgi çekin. Aslanın kulaklarını diktikten sonra, diğer yuvarlak parçanın dış çevresine püsküllü şeridi dikin. Arasına elyaf koyarak iki yuvarlak surat parçasını birbirini dikin ve aslanın kafasını oluşturun.

Aslan Şeklinde Çocuk Halısı Yapımı 5

Aslanın vücuduna, ön kollarının uzandığı kısma iki bacak arasına gelecek ve yüzü yukarıya bakacak şekilde kafasını dikin. Ardından, aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi kahverengi yün yardımıyla aslanın vücuduna rastgele ve belli aralıklarla düğümler atın ki aslanın benekleri gibi görünsün.

Aslan Şeklinde Çocuk Halısı Yapımı 6

İşte aslan şeklindeki halınız bitti. Artık çocuklarınızın üstünde oynayabilecekleri yumuşak ve sevimli bir halıları oldu.

Aslan Şeklinde Çocuk Halısı Yapımı 7

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir