Kapat

Atık Malzemelerden Oyun Şehri Yapımı

Anasayfa
Okul Öncesi Atık Malzemelerden Oyun Şehri Yapımı

Çocuklarınız oyun oynarken yaratıcılıkları gelişir; peki onlara kendi oyuncaklarını yapabilecek yaratıcılığı da aşılamaya ne dersiniz? Tamamen evdeki atık malzemelerden yapabileceğiniz kadar ucuz, çocuklarınızın kendi başına yapmayı becerebilecekleri kadar basit ve sonuç olarak eğlenerek oyun oynayacakları, yıpratmalarından korkmayacağınız harika bir oyuncak şehir ortaya çıkarabilirsiniz. Hem geri dönüşüm ürünleri değerlendirme ve çocuklarınıza bu bilinci aşılama konusunda size yardımcı olabilecek olan bu proje için sadece mutfağınızda tükettiğiniz ürünlerin ambalajlarına ve biraz yardımcı malzemeye ihtiyacınız var. İşte çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz, atık malzemelerden oluşan oyun şehrinin yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler ve adım adım kolay yapım aşamaları…

Oyun Şehri Yapımı 1

Malzemeler:

-3 adet farklı boyutlarda süt ya da karton meşrubat kutusu,
-iki adet tuvalet kağıdı ya da kağıt havlu rulosu,
iki adet karton ayakkabı ya da ürün kutusu,
-1 adet sallama çay kutusu,
-Kağıt bardak,
-2 adet küçük plastik kap, (Sürme peynir, zeytin, küçük süt gibi plastik kapta olan ürünlerin atık kutularını kullanabilirsiniz.)
-Küçük karton parçaları,
-İki adet çizgili kağıt parçası,
-Birkaç adet farklı boyutlarda plastik şişe kapağı,
-Yapıştırıcı, makas ve kalem ya da boya.

İlk önce şehrin evlerinden, yani süt kutularından işe başlayalım. Süt kutularının üst kısmını kesip düz hale getirin. Ardından Çizgili kağıt parçalarını evlerin çatı kısmının önüne, güneş ışıklarının gelmesini engelleyen bırandalar gibi takın ve iki kenarına şişe kapaklarını yapıştırın.
Oyun Şehri Yapımı 2

Kutuların ön kısmına pencere ve kapıları çizin.

Oyun Şehri Yapımı 3

Şehrin fabrikası için bulduğunuz düz kutunun üstüne iki tuvalet kağıdı rulosunu ve ruloların orta kısmına da bir ilaç ya da çay kutusunu koyarak monte edin.

Oyun Şehri Yapımı 4

Fabrikanın bacalarından yani tuvalet kağıdı rulolarından birinin üstüne yine şişe kapaklarından briini yapıştırın. Fabrika bacasından çıkan duman görünümü için bir karton parçasından duman görünümlü bir parça kesip gri ve siyah renklerde boyayın; ardından bacalardan birinin iç kısmına dumanı yapıştırın. İşte fabrika da hazır.

Oyun Şehri Yapımı 5

Şehrin ortasında yer alacak bir süs havuzu yapmaya ne dersiniz? Ters çevirdiğiniz plastik bir kabın üstüne düz şekilde, yassı bir plastik kabı yapıştırın. Ardından kartondan keseceğiniz su formunda bir parçayı mavi renkte boyayarak üstte kalan kabın içine monte edin.

Oyun Şehri Yapımı 6

Kenarlardan fışkıran sular için de ince karton parçalarını mavi renkte boyayarak yapıştırabilirsiniz.

Oyun Şehri Yapımı 7

Şehirde gezen arabalar için karton bardakları kullanabilirsiniz. Karton bardağın orta kısmına kenarı duran bir pencere açın ve bu pencereyi öne doğru hafif havaya kaldırın. Ardından 4 adet plastik şişe kapağını, arabanın tekerleklerini oluşturacak şekilde ikişer ikişer kenarlara yapıştırın.

Oyun Şehri Yapımı 8

Bir sallama çay kutusunu alın ve tek kenarını biraz kesip çarpraz duracak şekilde yapıştırın.

Oyun Şehri Yapımı 9

Bir karton parçasına araba formu çizip bu kutunun üst kısmına öne bakacak şekilde yapıştırın. Araba tamircisi dükkanı da hazır olmuş olacak.

Oyun Şehri Yapımı 10

Şehrin saat kulesi için karton düz bir kutunun üstüne alt kısmını kestiğiniz süt ya da içecek kutusunu monte ettikten sonra, üst orta kısmına yuvarlak bir karton parçası kesip yapıştırın. Bu yuvarlak kısma saat kadranlarını yapıştırın ve rakamları yazın. Kadranın orta kısmına yine bir plastik şişe kapağı ya da kapakların içinde bulunan plastik yuvarlak parçalardan birini yapıştırın.

Oyun Şehri Yapımı 11

Saat kulesi de hazır olmuş olacak.

Oyun Şehri Yapımı 12

Şehrin ağaçları için üst kısmına yeşil renkte kağıtlar sıkıştırdığınız tuvalet kağıdı rulolarını kullanabilirsiniz. İşte çocuklarınızın güvenle oynayacağı karton atık şehir hazır. Artık yaratıcı oyunları için bu yaratıcı şehri kullanabilirler.

Oyun Şehri Yapımı 13