Bahar Çantası Yapımı

Bahar aylarının ortasında bulunduğumuz şu günlerde, git gide yaz aylarına yaklaşıyoruz. Yazın gelmesiyle daha canlı renklere sahip, daha eğlenceli ve dinamik tasarımda olan kıyafet ve aksesuarları kaldırdığımız yerlerden çıkardık. Kışın kasvetli havasından kurtulmak, içinde baharın renklerini ve desenlerini barındıran aksesuarlar tercih etmek istiyoruz. Bu aksesuarlardan biri de evde kendi başınıza yapabileceğiniz, size yapımını anlatacağımız bu bahar çantası. Adına bahar çantası deme nedenimiz; baharın gelmesiyle her yerde açan çiçeklerin ve yaprakların desenlerini üstünde barındıyor olması. Yapımı çok kolay olan bu çanta, her tarza uyacak ve bahar aylarına çok yakışacak! Bahar çantasının yapımı için ihtiyacınız olan materyallerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Malzemeler:

-Beyaz ve lacivert renklerinde kumaş,
-Açık mavi kumaş boyası,
-Kahverengi süet ya da deri çanta sapı,
-Birkaç adet çıt çıt,
-Sapların monte edilmesi için birkaç adet zımba,
-Birkaç farklı ağaçtan koparılmış yaprak ve çiçek,
-Dikiş malzemeleri ya da dikiş makinesi.

Bahar Çantası Yapımı 1

Beyaz kumaştan iki adet eşit boyutta olan, dikdörtgen formda parça kesin. Bu parçalar, çantanızın ana parçası olacak. Lacivert kumaştan da yine aynı boyutta iki parça kesin ve bu parçaları daha sonra çantanın içine astar yapmak için kenara ayırın. Çantanın ana parçası için kestiğiniz beyaz kumaşın yarısı kadar ama genişlik olarak neredeyse iki katı olacak uzunlukta bir parçayı, beyaz kumaştan bir adet olacak şekilde kesin. Bu parçanın üstüne bahar desenlerini yapmak için altına gazete serin ve yaprakları kumaşın üstüne gelişi güzel koyun. Yaprakları çok yerinden oynatmadan, kumaşı açık mavi renkte boyayın ve kurumaya bırakın.

Bahar Çantası Yapımı 2

Kumaş parçası iyice kuruduktan sonra üstünden yaprakları alın ve parçayı büyük ana parçalardan birinin üstüne iğneleyin. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken bir nokta var: Artık yaprak desenli olan bu parçayı iğnelerken, kenarına lacivert kumaştan bir santim civarında bir kalın kenarlık yapmayı ihmal etmeyin. Bu parçanın cepli olması gerekiyor: Bu nedenle aşağıda da gördüğünüz gibi birkaç santimde bir, toplamda 3-4 adet cep oluşacak şekilde bu parçayı içe doğru kıvırın ve her cebin kenarında 1 santim civarında bir kıvrık kısım olmasını sağlayın.

Bahar Çantası Yapımı 3

Diktiğiniz bu parçanın cep kısımlarına çıt çıtın üst parçasını, alt kısma da diğer parçasını ekleyin.

Bahar Çantası Yapımı 4

Bahar Çantası Yapımı 5

Ceplerin de dikimi bittikten sonra, ilk başta kestiğiniz lacivert astarların birini bu cepli olan parçaya, bir diğerini de düz beyaz fon parçasına dikerek iki parçayı tersten birbirine dikin ve ters yüz edin. Yine kenarına lacivert kumaştan sert kenar şeridi dikin.

Bahar Çantası Yapımı 6

Şimdi sırada son aşama olan çantanın sapını yapma aşaması var: Çantanın saplarından birini bir kenara, bir diğerini de diğer kenara olacak şekilde uçlarından birer tane zımbayla çantaya monte edin. Ardından çantanın üst kısmına da bir çıt çıt ekledikten sonra artık çantanız bitmiş olacak. Üstünde yaprak ve çiçek desenleri barındıran, baskılı bir modelmiş gibi görünen bu bahar çantasını güle güle kullanın!

Bahar Çantası Yapımı 7