Kapat

Basit Bardak Altlığı Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Basit Bardak Altlığı Yapımı

Bardak altlıkları, evimizde hem fonksiyonel yönleriyle işe yarayan hem de dekoratif görünümleriyle bir dekor objesi olarak kullanılan o küçük yardımcılar arasında yer alır. Sıcak içeceklerin yer aldığı fincanların altına koyarak sehpa gibi ahşap mobilyalarınızın leke tutmaması konusunda yardımcınız olabilecek, dekoratif görünümü ve basit tasarımıyla evinize bir anlamda renk katacak bu bardak altlıklarının yapımı da oldukça kolay. Çok az bir malzemeyle kısa sürede yapıp bitirebileceğiniz bardak altlıkları için ihtiyacınız olan materyallerin listesi aşağıda…

Basit Bardak Altlığı Yapımı 1
Malzemeler:

-3 adet köşeli ahşap çubuk,
-7 adet dondurma çubuğu,
-Washti tape, (Kırtasiyelerde ve hobi dükkanlarında kolaylıkla bulabileceğiniz desenli yapışkanlı bantlar. Dilerseniz bu bantlar yerine dekoratif kağıtlarla süsleme ya da boyama yöntemini de tercih edebilirsiniz.)
-Silikon,
-Kesici aletler ve zımpara.

Tasarımı paletlerin görünümünü andıran ve ahşap görünümüyle doğal ve minyatür bir obje gibi duran bu bardak altlıklarının yapımına başlarken, bütün ahşap dondurma çubuğu parçalarının kenarlarını tek tek düzgün bir şekilde kesmeniz gerekiyor. Oval olan kısımlarını çizip kestikten sonra, düz bir çubuk haline gelen bu çubukları ve diğer ahşap parçaların kenarlarını iyice zımparalamanız gerekiyor ki kenarlarında pütürleri kalmasın ve düzgün bir tasarım ortaya çıksın.
Basit Bardak Altlığı Yapımı 2

Basit Bardak Altlığı Yapımı 3

Kenarlarını düzelttiğiniz bütün parçaları alın ve tasarımınıza başlayın. 3 adet olan çubuk parçalara hiçbir işlem yapmanıza gerek yok; bu parçalar bardak altlığının ayak kısmı olacak. Diğer parçalar olan dondurma çubuklarını, tasarımınıza göre tercih ettiğiniz renk ve desendeki dekoratif bantlarla sarmanız gerekiyor. Ahşap çubukların boyutundan biraz daha büyük kestiğiniz dekoratif bantlarla çubukların hepsini sarın. Dilerseniz tek bir renk tercih edebileceğiniz gibi, bu tasarımda dilerseniz birbiriyle uyumlu renk ve desendeki farklı bant tasarımlarını da kullanabilirsiniz.

Basit Bardak Altlığı Yapımı 4

Çubukların hepsini bantla sardıktan sonra, düz ahşap çubukları yan yana koyun. Aralıklı bir şekilde koyduğunuz bu çubukları zemin olarak kabul edip diğer çubukları yine aralıklı bir şekilde bu ahşap çubukların üstüne yapıştırmanız gerekiyor. 3 ana ahşap parçayı, bantla sardığınız ahşap çubukların boyutu kadar olacak şekilde aralıklı olarak koyduktan sonra desenli ahşap çubukları yatay bir şekilde aralıklarla üstlerine yapıştırın. Aşağıdaki görseldeki adımları izleyerek bu konuda fikir edinebilirsiniz.

Basit Bardak Altlığı Yapımı 5

Bütün çubukları yapıştırdıktan sonra, palet görünümlü desenli bardak altlığınız hazır olmuş olacak. Dilediğiniz kadar sayıda bardak altlığı yaparak kendi takımınızı oluşturabilirsiniz.

Basit Bardak Altlığı Yapımı 6

Basit Bardak Altlığı Yapımı 7