Kapat

Basit Kuş Evi Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Basit Kuş Evi Yapımı
Basit Kuş Evi Yapımı

Kuş evleri, hem kuşların içine girip yem yedikleri ve saklandıkları evlerken, bir yandan da dekoratif açıdan oldukça güzel görünür. Bahçelerde çiçekler arasında ya da ağaçlarda harika bir görünüm sergilerken, balkonlarda da dekoratif amaçlı kullanılabilir. Hatta dilerseniz evinizde bile farklı dekoratif yöntemlerle kullanabilirsiniz. Gerek kuşlar için, gerekse dekoratif amaçlı bir kuş evi yapmak isterseniz; fazla çaba ve malzeme sarf etmeden yapabileceğiniz basit kuş evi tarifimiz tam size göre!

Dekoratif kuş evi için ihtiyacınız olan malzemeler:

-Kalın oluklu karton,
-Silikon,
-Desenli kağıt ya da kumaş,
-Bir iki cm uzunluğunda küçük bir ahşap sopa.

İlk olarak, kalın oluklu kartondan aşağıdaki şekilleri kesmeniz gerekli. Bir bütün halde evin şablonu ve onun çatısı olacak parçayı kesmelisiniz. Dilerseniz; aşağıdaki şablonu bilgisayarınıza kaydedip çıktısını alarak da şablon oluşturabilirsiniz.

Basit Kuş Evi Yapımı

Kuşların girmesi için yapılan yuvarlak girişi de kesmeyi ihmal etmeyin. Yukarıdaki görselde görülen kesik çizgili yerlerden kartonları katlamanız gerekecek; unutmayın. Sonraki işlem; kartonları renkli ve desenli kağıt ya da kumaşların üzerine koyup bir cm. kadar pay bırakarak kaplamak için parça kesmek.

Basit Kuş Evi Yapımı

Kestiğiniz parçaların önce kendilerini, sonra da kenar paylarını iyice yapıştırdığınızdan emin olun.

Basit Kuş Evi Yapımı

Basit Kuş Evi Yapımı

Kuruduğundan emin olduğunuz kuş evini alın ve bu işlemden sonra kuş evini katlamaya başlayın.

 

Katladığınız kuş evinde bıraktığınız payları silikonlayarak duvarları birbirine yapıştırın. Son işlem olarak kağıtla kapladığınız çatıyı da ortadan katlayıp kuş evinin çatı kısmına yapıştırın. Kuş eviniz neredeyse bitti; tahta sopa parçasını da kuş evinin giriş kapısının alt kısmına yapıştırdıktan sonra artık kuş evini kullanabilirsiniz. Dilerseniz bahçenize ya da balkonunuza koyup kuşlar için içine yem koyarak onları ev sahibi yapabilirsiniz. Dilerseniz de evinizde farklı boyutlarda ve desenlerde kuş evleri yaparak dekoratif amaçlı kullanabilirsiniz.

Basit Kuş Evi Yapımı