Basit Marakas Yapımı

Marakas; Latin Amerika ve Afrika gibi ülkelerin müziklerinde sık sık kullanılan, basit yapısına rağmen müziklere hoş bir ses katan, içindeki boş alana koyulan küçük parçalı tanelerin kenarlarına çarpmasıyla çıkardığı sesi müzik olarak kullanan bir müzik aletidir.

  • 04 Temmuz 2017
  • Basit Marakas Yapımı için yorumlar kapalı

Basit Marakas Yapımı

Marakas; Latin Amerika ve Afrika gibi ülkelerin müziklerinde sık sık kullanılan, basit yapısına rağmen müziklere hoş bir ses katan, içindeki boş alana koyulan küçük parçalı tanelerin kenarlarına çarpmasıyla çıkardığı sesi müzik olarak kullanan bir müzik aletidir. Ahşaptan plastiğe birçok sert malzemeden üretilebilen marakaslar, farklı formlarda olabilir ve dekoratif amaçla da kullanılabilir. Özellikle günümüzde çocukların motor becerilerinin ve müzik yeteneklerinin gelişmesinde kullanılan, kına geceleri gibi kutlama organizasyonlarında hediye olarak bile tercih edilebilen marakaslardan birini evde kendiniz de yapabilirsiniz. Birkaç basit malzeme kullanarak dünyadaki en basit müzik aletlerinden birini yapabilir, çocuklarınıza eğlenebilecekleri bir hediye olarak sunabilirsiniz. Hatta bu güzel müzik aletini çocuklarınızla birlikte bile yapabilirsiniz. İşte basit marakas yapımı için ihtiyacınız olan malzemelerin listesi:

Malzemeler:

-Ahşap çubuk,
-Kapaklı, sert kartondan küçük ve yuvarlak bir kutu,
-İp ve iki adet boncuk,
-Şeffaf bant, delici alet ve dekoratif desenli bant.
-Renkli suluboya ya da stamp damgalar.

Basit Marakas Yapımı 1

Malzemeleri hazırladıktan sonra yapıma başlayacağınız ilk adım, desenli dekoratif bantlar yardımıyla ahşap çubuğun etrafını sarmak olacak. Bu işlem yerine dilerseniz boyama ya da kumaş kaplama gibi işlemleri tercih edebilirsiniz. Ahşap çubuk yerine de her yerde bulabileceğiniz çöp şişleri kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu aşamadan sonra bulduğunuz sert karton kutu alternatifini gövde kısmından ve yan tarafından delmeniz gerekiyor. Bu delik, ahşap çubuğu sokacağınız yer olacak. Bu deliğin iki yanına tam ortada olacak şekilde iki delik daha açın ve ipten kestiğiniz küçük iki parçayı bu deliğe sokup düğüm attıktan sonra, uç kısımlarına birer boncuk takın.

Basit Marakas Yapımı 2

Dilerseniz kutunun içine kuru bakliyat ya da boncuk gibi küçük parçalar da koyabilirsiniz. Kutunun kapak kısmının tam altına bant ya da yapıştırıcı sürün ve kapağı kutunun gövde kısmına iyice sabitleyin; açılmamasını sağlayın.

Basit Marakas Yapımı 3

Şimdi sıra kutunun dekoratif olan son detaylarını yapma aşamasında: Bu aşamada dilerseniz suluboya yardımıyla kutunun üstüne desenler çizip yazılar yazabilir, dilerseniz de stamp damgalar yardımıyla hazır baskıları uygulayarak kutuya hareket katabilirsiniz. Bu son aşamayı da gerçekleştirdikten sonra marakasın yapımı bitmiş olacak. İyi eğlenceler!

Basit Marakas Yapımı 4

“Plastik kaşıklar ile marakas yapılışı” yazısına da göz atmanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
76 Sorgu Yapıldı. 0,543 Saniyede Olu