Kapat

Basit Modern AvizeYapımı

Anasayfa
Hobiler Basit Modern AvizeYapımı

Bir evi gösteren en güzel detaylardan biri de avizelerdir. Avizelerin modeli kadar dışarı verdikleri ışık geçişleri de güzel görünmesinde çok etkilidir. Herkesten farklı bir tarzınız varsa, evinizin dekorasyonunda dikkat çekici ve farklı tasarımlara yer vermek istiyorsanız ve yaratıcı ruhunuzu açığa çıkarmak istiyorsanız; size vereceğimiz avize fikrinden yararlanabilirsiniz. Çok basit malzemelerle, birçok yerde gördüğünüz modern avize modellerinden birini yapabilirsiniz. Işığı farklı şekillerde dışarı verecek, rengarenk ve modern bir havaya sahip olan basit avize yapımı için gerekli malzemeler;

-Balon,

-Renkli ve kalın bir ip,

-Beyaz tutkal.

Basit Modern AvizeYapımı 1

Çocuklarınıza oynamaları için aldığınız balonlar, avizenizi yaparken çok işinize yarayacak. Balonu, avizenizin olmasını istediğiniz boyutta şişirin. Bir kaba biraz tutkal ve çok az su koyarak tutkalı sulandırın. Ardından, seçtiğiniz renkteki ipi tutkallayıp fazlalıklarını alarak, balonun etrafına dolayın. Burada yaratıcılığınız devreye giriyor; istediğiniz renkte bir ip kullanabileceğiniz gibi, farklı renklerde ipleri de tercih edebilirsiniz. Yine ipi dolarken de yaratıcılığınızı kullanarak, tamamen kapalı bir yuvarlak oluşturabileceğiniz gibi, ipi balona aralıklı bir şekilde dolayarak istediğiniz ışık deliklerini oluşturabilirsiniz. Sadece şu noktaya dikkat edin; ipi dolarken, balonun alt kısmında yuvarlak bir yer açıkta kalsın.

Basit Modern AvizeYapımı 2

Bu işlem de bittikten sonra, balonu bir iki gün kuruması için gazete kağıdı serdiğiniz bir yerde bırakın. Ortalama iki gün içinde iyice kurumuş olacaktır. Kuruduğundan emin olduktan sonra, balonu bir iğne yardımıyla patlatın ve iplerden oluşan kürenin içinden çıkarın. Avizeniz neredeyse hazır! Sadece avizenizi duya ve ampule takma kısmı kaldı. Bu işlemi, kağıt fenerlerin takıldığı gibi takabilirsiniz ya da ampulu duydan çıkararak, duyu avizenizin üst kısmından sokup içeride ampulu takarak da işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İşte, renkli ve dikkat çekici modern avizeniz hazır! Dilerseniz, bu küreleri avize olarak değil, dekor olarak da kullanabilirsiniz ve birkaç farklı renkte yaparak uzunlu kısalı halde tavana takabilirsiniz.

Basit Modern AvizeYapımı 3