Basit Örgü Kilim Yapımı

Örgü kilim ya da paspaslar, her zaman otantik ve sıcak bir görünüm oluşturmuştur. Aynı zamanda renkli görüntüsüyle son derece dekoratif ve canlı bir hava da yaratan örgü kilimler, birçok yerde farklı modeller halinde satılsa da her zaman daha pahalı olmuştur. Aslında kendi örgü kiliminizi kendiniz yapabilirsiniz; üstelik örgü örmeyi bilmenize de hiç gerek yok çünkü bu basit kilim yapımında kullanacağınız püf noktaları sayesinde örgü örmeden örgü görünümü verebileceğiniz bir modele sahip olacaksınız. Üstelik kimse basit formülünüzü anlamayacak ve hazır alınmış bir kilim kadar güzel görünen, renkli bir modele sahip olacak, evinizi renklendireceksiniz.

Örgü Kilim Yapımı 1

Bu basit örgü kilimin yapımı için size gereken malzemeler bütçenizi, kilimin yapımı da sizi yormayacak. Sadece evdeki artık yünleri bile kullanabilirsiniz. Size gereken farklı renk, kalınlık ve modelde ipler. Bir de büyük bir karton kutu. Artık başlayabilirsiniz.

Örgü Kilim Yapımı 2

Kiliminizin boyutuna göre açıp düz hale getirdiğiniz karton parçadan bir yuvarlak kesin. Ardından kestiğiniz bu karton parçasını aşağıda gördüğünüz gibi dilimler halinde bölün. İlk önce tam ortadan dik, sonra tam ortadan yatay bir çizgi çizerek; cetvelle ölçerek kartona dilimler çizin. Çizdiğiniz bu dilimlerin sadece dış kısmına birer santimlik çizikler halinde kesikler atın. Bu kesik yerler, ipleri geçirmeniz için kullanacağınız en etkili ayrıntılar olacaktır.

Örgü Kilim Yapımı 3

Seçtiğiniz düz renkli bir ipi fon ipiniz olarak kullanacaksınız. Çizdiğiniz bütün çizgilerden bu ipi geçirmeniz gerekiyor. İpi hiç kesmeden, bütün halde kullanarak bütün çizgilerden geçirin ve geçirdiğiniz her ipi attığınız kesiklerden de geçirerek tutunmalarını sağlayın. Şöyle bir görünüm oluşacaktır:

Örgü Kilim Yapımı 4

Bu işlemden sonrası daha kolay ve renkli bir aşama olacak. Diğer renkli ipleri alın ve birini seçerek işleme başlayın. Fon iplerinizin tam orta noktasından işe başlayarak, iki ipin üstünden ve yanındaki iki ipin altından giderek, bu işlemi sürekli tekrarlayarak ipi geçirmeye başlayın. Ardından diğer ipler için de aynı işlemi tekrarlayın. Aşağıdaki görselde aşamalı olarak bu süreci görebilirsiniz.

Örgü Kilim Yapımı 5

Ne kadar çok farklı renk, doku ve materyallerde ipler tercih ederseniz; kiliminiz o kadar zengin ve eğlenceli olacaktır. Dış bölgelere yaklaştıkça işiniz biraz daha kolay olacak; merkez noktadaki gibi karışık bir bölüm olmadığından düzgün bir şekilde bir ipin altından, bir ipin üstünden diğer ipinizi kolaylıkla geiçrebilirsiniz. Dış bölgelerde ip aralığı daha fazla olduğu için; daha geniş ve hareketli ip modellerini bu bölgede kullanmanızı öneririz.

Örgü Kilim Yapımı 6

Bu işleme dış çevreye gelene kadar devam edin. Seçtiğiniz bütün ipleri, dilediğiniz sıklıkla kullandıktan sonra dış sınıra gelmiş olacaksınız. Dış kısma geldiğinizde, ilk işlemde yaptığınız fon iplerinizi kartondan kesmeniz gerekiyor. Aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi, ipleri kesin ve düğüm atarak içeri kaçmamasını sağlayın. Bütün iplere aynı işlemi yaptıktan sonra kartonu atıp kiliminizi çıkarabilirsiniz.

Örgü Kilim Yapımı 7

Artık kiliminiz bitti sayılır; bu kilimin dış kısmında kullanmak için püskül ya da ponponlar yapabilirsiniz. Püskül modelleri daha güzel duracaktır.

Örgü Kilim Yapımı 8

Kiliminiz bitti; artık dilediğiniz alanda rahatlıkla kullanabileceğiniz bir modele sahip oldunuz.

Örgü Kilim Yapımı 9