Kapat

Basit Salıncak Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Basit Salıncak Yapımı

Gün geçtikçe düzelen havalar, bize yazın gelmek üzere olduğunu haber veriyor. Artık açık alanlarda daha çok vakit geçirmeye başlayacağız; bahçe ve balkonlar yeniden düzenlenecek. Peki bu düzenleme içinde, yeni bir mevsime güzel bir başlangıç yapmak için yeni dekorasyon ürünleri kullanmaya ne dersiniz. Bu basit salıncak, özellikle çocukların bayılacağı ve bahçe ya da balkon gibi açık mekanlarda harika duracak bir oturma alanı oluşturacaktır. Hem oturup hem sallanarak eğlenmenizi sağlayacak, basit malzemelerle kısa sürede yapabileceğiniz salıncağın yapımı için gerekenler şöyle:

Basit Salıncak Yapımı 1

Malzemeler:

-Keten kumaş,
-Kalın, ahşap sopa,
-Kalın halat,
-Metal kancalar,
-Siyah kumaş boyası, fırça.

Basit Salıncak Yapımı 2

Salıncağın yapımına kumaşı hazırlamaktan başlayabilirsiniz: Aşağıda bulunan görselde de gördüğünüz gibi, kumaşı ortadan ikiye katlayın ve hafif verev inen bir kesimle kenarlarını aşağıya kadar kesin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta şu: Olabildiğince geniş bir kumaş bulmanız gerekiyor çünkü hem içine oturacaksınız, hem de iki kenarından da 15-20 santim civarı bir kısım yukarı doğru çıkıp salıncağın yan kısımlarını oluşturacak. Kumaşı kestikten sonra, eğimli dörtgen şeklinin tabanını ve üstünü dikip düzeltin.

Basit Salıncak Yapımı 3

Kumaşın geri kalan iki yanını, halatın içinden sığabileceği kadar genişlikte içe doğru dikin. İki ucunu sakın dikmeyin; bu diktiğiniz bölümün içinden ipler geçeceğini unutmayın.

Basit Salıncak Yapımı 4

Kumaşı dikme işlemi bittikten sonra, ahşap sopanın iki kenarına da ikişer tane olmak üzere, 4-5 santim aralıkla ikişer delik delin. Bu arada keten kumaşa modern bir hava vermek için; bir kaba sıktığınız kumaş boyasını fırçayla alarak kumaşın üstüne, rastgele ‘V’ şekilleri çizin ve kurumaya bırakın. (Burada örneğe bağlı kalmak zorunda değilsiniz; dilediğiniz renkte, dilediğiniz formu yapabilirsiniz. Hatta yırtılmayacak, güçlü bir kumaş türünden olmak kaydıyla desenli bir kumaş da tercih edebilirsiniz.) Kumaşın üstüne çizdiğiniz şekiller iyice kuruduktan sonra, kumaşın iki kenarında diktiğiniz bölgeden birkaç metrelik iki halatı geçirin; halatın aşağıdan sarkan ucunu sopanın üstündeki bir deliğe,  üstünden artan ucunu da o deliğin yanındaki deliğe sokup ucuna açılmayacak, kuvvetli ve büyük düğümler atın. Her iki taraf için de aynı işlemi yapın ve kumaşın ipin üstündeki kısmını biraz büzdürün.

Basit Salıncak Yapımı 5

İpin uzun kısmını arkada bırakmaya dikkat edin. Arka kısmından çıkan ipleri sopadan geçirip, altına düğüm attıktan sonra kalan kısmı yukarıda birbirine bağlayın ve bir ucunu tavana monte ettiğiniz kancanın diğer ucunu da ipe geçirerek salıncağı tavana takın.

Basit Salıncak Yapımı 6

İşte kumaş salıncağınız bitti; hem yapımı, hem de taşıması kolay olan bu salıncağı dilerseniz açık mekanlarda, dilerseniz evin içinde rahatlıkla kullanabilir; özellikle çocuklarınız için eğlenceli oturma ve okuma köşeleri oluşturabilirsiniz.

Basit Salıncak Yapımı 7

Basit Salıncak Yapımı 8

“Basit Salıncak Yapımı” üzerine 1 yorum

  1. Şule Barlak says:

Yorumlar kapalı.