Baskı Aleti Yapımı

Küçük çocuklar için; özellikle de okul projelerine çok uygun olacak bu fikir herkesin çok hoşuna gidecek. Hediye paketlerine, defterlere, eşyaların üstüne; dilediğiniz her yüzeye baskı yapmak için kullanılacak şekilli damga aleti yapımı! Yapımı çok basit olan bu damga aletini çocuklar da kolayca yapabilir; belki biraz yardım almaları gerekebilir. Süslü ve eğlenceli şeyleri seven çocukların bayılacakları, defterlerine ve yaptıkları kartlara, annelerine aldıkları hediyelere çeşitli şekiller çıkarmalarını sağlayacak olan bu alet yetişkinler için de olabilir. İşte damga aleti yapımı için gereken malzemeler:

-Her yerde bulabileceğiniz, kıyafetlerin üstünden tüy toplamaya yarayan rulo,
-Sert ve ince köpük plaka,
-Yapıştırıcı,
-Makas.

*Baskı yapabilmek için de boya gerekiyor.

İlk olarak, ince ve sert tabakanın üstüne dilediğiniz şekilleri çizin. Bizim örneğimizde bu şekiller; farklı boyutlardaki çam ağaçlarından oluşuyor. Çizip kestiğiniz şekillerden bir hikaye, bir bütün bile oluşturabilirsiniz. Bu şekillerin hepsini kestikten sonra geçeceğiniz işlem; parçaları yapıştırmak.

Baskı Aleti Yapımı

Bu parçaları yapıştırıcı yardımıyla rulonun üstüne yanyana yapıştırın. Bu yapıştırma esnasında kendi şeklinizi oluşturabilir, farklı noktalara ve farklı aralıklarla parçaları yapıştırabilirsiniz.

Baskı Aleti Yapımı

Parçaları yapıştırdıktan sonra, hareket eden bu ruloyu döndürerek boyaya batırın. Her noktasının boya aldığından emin olun. Kabartılı kısımlar baskı noktası haline gelecektir. Damganızı basmak istediğiniz yüzeyin üstünde tekerlek gibi ilerletin. Şekillerin kendiliğinden sırayla çıktığını göreceksiniz.

Baskı Aleti Yapımı

Bu damga rulosunu birçok kez, farklı renkte boyalarla kullanabilirsiniz ve birçok yüzeye kolayca uygulayabilirsiniz. Kendi tasarımınız olan tablolar, hediye ambalajları, defterler; hatta kumaş boyası yardımıyla tişörtler bile yapabilirsiniz. Bütün bunlar sizin yaratıcılığınıza kalmış! Sevdiğiniz şekilleri, konsepti objeleri, hatta sevdiklerinizin adının harflerini bile kesip yapıştırarak birçok farklı desen rulosu oluşturabilirsiniz.