Kapat

Bebek Salıncağı Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Bebek Salıncağı Yapımı
Bebek Salıncağı Yapımı

Bebekler, dünyanın en güzel şeyi olsa da; bebek malzemelerinin ne kadar pahalı olduğu herkes tarafından bilinir. Aslında birçok bebek eşyasını kendiniz de yapabilirsiniz. Bebek salıncağı da bu eşyalardan biri. Basit malzemelerle kısa sürede yapabileceğiniz bebek salıncağı, bebeğinizin güvenle sallanacağı ve oturacağı bir eşya olacak. Siz de bebeğiniz için güzel bir salıncak istiyorsanız; bu fikir çok hoşunuza gidecek. Bebek salıncağı yapımı için size gereken malzemeler şöyle:

-Güzel renkli ve desenli bir kumaş,
-4 parça halat ip,
-4 adet ahşap çubuk ve ucuna takmak için metal halka,
-Matkap,
-İğne- iplik ya da dikiş makinesi.

İlk adım olarak; kumaştan bir adet uzun dikdörtgen, bir adet onun yarısı kadar bir dikdörtgen, son olarak da o yarımın yarısı kadar bir dikdörtgen kesin. Bu parçalar salıncağın oturma kısmını oluşturacak. Kestiğiniz parçaları, aşağıdaki görselde görüldüğü gibi artı şeklinde birbirine dikin. Geniş parçayı ortaya, diğer iki parçayı da dikine karşılıklı olarak yan kenarlara dikin. Bu diktiğiniz artı şeklindeki kumaşın dört kenarını da bir iki parmak kalınlığında kıvırarak dikin. Bu kıvırdığınız yerler tahta çubukların girebileceği genişlikte olmalı.

Bebek Salıncağı Yapımı

Bu işlem de bittikten sonra, ahşap çubukların iki ucunu matkapla delmeniz gerekiyor. Deldiğiniz bu çubukları kumaşların dikilen yerlerinden geçirin. Bu dört çubuğu, delikler üst üste gelecek şekilde ekleyin ve deliklerinden halat ipleri geçirin. Yani aşağıdaki görüntü oluşmalı:

Bebek Salıncağı Yapımı

İplerin ucuna demir halkaları da taktıktan sonra, artık salıncağınız hazır olacak. Salıncağın içine bir minder ya da yastık koyarak bebeğinizin daha rahat edeceği bir oturma yeri de oluşturabilirsiniz. Artık salıncağınız hazır! Bebeğinizi güvenle sallamaya ve eğlendirmeye başlayabilirsiniz Bebek Salıncağı Yapımı