Kapat

Bebekler İçin Dönence Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Bebekler İçin Dönence Yapımı
Bebekler İçin Dönence Yapımı

Bebeklerin ve çocukların odaları, eğlenceli ve renkli dünyalarını yansıtmalı. Daha canlı renkler, daha eğlenceli objeler, şirin oyuncaklar kullanarak onların gelişimini ve mutluluğunu arttırmanız gerekir. Size yapımını anlatacağımız obje de onlardan biri; çocuğunuzun dünyasına biraz daha renk katacak ve uykuya dalarken gördüğü son şey olarak ona güzel rüyalar sunacak bir dönence! Tabi bunu sadece bebekler için bir dönence olarak değil; daha büyük çocukların odalarına dekoratif amaçlı olarak da takabilirsiniz. Hatta çocuklarınız bunlarla oynayabilir bile. Bu güzel, dekoratif dönenceyi yapmak için size gerekenler şunlar:

Malzemeler:

-Farklı renklerde keçe kumaşlar,
-Halka,
-Elyaf,
-Şişe mantarı,
-Dikiş malzemeleri.

Bu dönence, uçan balonlardan ve bulutlardan oluşuyor. Gökyüzünü çocuğunuzun gözleri önüne getirerek ona güzel hayaller sunmanızı sağlıyor. Birinci balondan başlayalım:

Seçtiğiniz keçe kumaşı alıp, şekildeki gibi 8 adet parça kesin. Üzerlerine de farklı renkte bir keçe kumaştan o şekilleri kesin ve birbirine dikin.

Bebekler İçin Dönence Yapımı

Kestiğiniz ve detaylarını diktiğiniz bu 8 parçayı ters çevirerek, tersinden birbirine dikin.

Bebekler İçin Dönence Yapımı

Bütün kenarların dikimi bittiğinde balonu ters çevirin ve içini alabildiğine elyafla doldurup altını dikin.

Bebekler İçin Dönence Yapımı

Diğer balonun yapımına geçelim:

Şekilde görüldüğü gibi, yine 8 bölüm olmak üzere parçaları kesip birleştirin.

Bebekler İçin Dönence Yapımı

Kenarları birleştirilen bu 8 dilimin kenarlarını tamamen, yine tersinden dikin. Diktikten sonra parçanın yüzünü çevirin ve yine içine elyaf doldurup altını da dikin.

Bebekler İçin Dönence Yapımı

Bebekler İçin Dönence Yapımı

Bitmiş olan balonların altına sepetlerini yapın. Bu işlem için şişe mantarlarını ortadan kesin ve her yarımı bir balona sepet yapın. Mantarın içinden iğneyle ipi geçirip dibine düğüm atın ve ipi biraz salın bırakarak balonun dibine dikin. Dilerseniz sepetleri de keçe kumaştan yapabilirsiniz. Sadece uzun bir şerit kesip kenarlarını birleştirin ve oluşan halkanın tabanı için de yuvarlak bir kumaş kesin. Yine mantarları balonlara diktiğiniz gibi dikin.

Bebekler İçin Dönence Yapımı

İşte balonlarınız hazır! Şimdi, beyaz keçe kumaştan bulut şeklinde iki eşit parça kesip onları da birbirine dikin. Balonların ve bulutların tepesinden ip geçirin ve halkanın bir yerine iplerin uçlarını bağlayın. Bu halkaları her yerden bulabilirsiniz ve bu konuda da başka yaratıcı fikirler bulabilirsiniz.

Bebekler İçin Dönence Yapımı