Bitki Fotosentezi Projesi

Okul döneminde çocuklardan istenen projelerden bir tanesi de bitki fotosentezi projesi olmaktadır. Bitkiler yaşamak ve büyümek için suya ihtiyaç duyarlar. Onlar havadan gıda alır, su ve güneş ışığı ile gelişimlerini tamamlarlar. Bitkiler kökleri sayesinde, suyu topraktan emerler. Suyu güneş ışığı ile birleştiren bitkiler dışarı su buharı verir. Bu deneyimizde bitkilerin fotosentezini kanıtlayabiliriz.

Bitki fotosentezi için kullanılacak malzemeler;

  • Ev bitkisi,
  • Sulama kabı,
  • Plastik torba,
  • Bant,
  • Makas

Bitki Fotosentezi 1

Elinizde bulunan ev bitkisini, sulama kabınızı kullanarak yeterli miktardaki su ile sulayın. Kökleri suyu çekecektir. Bitkilerin hem dibine hem de yapraklarına suyu dökebilirsiniz.

Bitki Fotosentezi 2

Bitkinin yapraklarına zarar vermeyecek şekilde, bitki üzerine şeffaf bir poşet geçirin. Şeffaf poşeti bitkiye geçirdikten sonra bant yardımı ile saksıyı poşet ile bantlayın. Havanın içeride kalmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bitki Fotosentezi 3

Bir gün poşeti bu şekilde beklettikten sonra ertesi gün bitkinize baktığınızda, bir gün önce bitkiye verdiğiniz suyun, bitki tarafından buharlaşma olarak dışarı atıldığını gözlemleyebileceksiniz. Poşetin içerisindeki hava, çıkan su buharı sayesinde nemli olacaktır.