Kapat

Bitkilerin Kısımları ve Görevleri

Anasayfa
Proje Ödevleri Bitkilerin Kısımları ve Görevleri
Bitkilerin Kısımları ve Görevleri

Bitkilerin de insanlar gibi farklı kısımları vardır. Bu kısımlar da kendi içlerinde görevlendirilirler. Bitkilerin kısımları ve görevleri, farklı bitki türlerine göre değişiklik gösterir. Genel olarak bir bitkide, kökler, gövde, yaprak, çiçek, çanak yaprak, taç yaprak, erkek organ ve dişi organ gibi kısımlar bulunuyor.

1-) Köklerin Görevleri

Bitki Kökü

Bitki Kökü

Kökler, topraktan su ve mineralleri emme görevine sahiptirler. Bitkinin toprak altında kalan bu kısmı, bitkilerin yaşamsal faaliyetleri için gerekli olan tüm besini topraktan alırlar. Bu aldıkları besinleri depolayarak, ileride de kullanırlar.

2-) Gövdelerin Görevleri

Bitki Gövdesi

Bitki Gövdesi

Bitkinin gövdesi, bitkide bulunan dalların. Yaprakların ve çiçeğin yer aldığı kısımdır. Köklerin besin için topraktan aldığı su ve minerallerin yerlerine ulaşmasını sağlamak gövdenin görevlerindendir. Birçok bitkide gövde yapısı farklıdır. Bu farklı yapıdaki gövdeler, suyu bünyesinde depolar ve daha sonra kullanır. Mevsimsel olumsuzluklar veya dış etkenlerde bu su devreye girer.

3-) Yaprağın Görevleri

 

Bitki Yaprakları

Bitki Yaprakları

İnsanların organlarından olan akciğerler, yaprak ile aynı özellikleri taşır. Bu yüzden yapraklar da bitkilerin akciğeridir denilebilir. Terleme, bitkilerde solunum ve bitkilerde boşaltım yaprakların görevleri arasında bulunuyor.

4-) Çiçeklerin Görevleri

Çiçek

Çiçekler bitkilerde yeni tohumların oluşmasını sağlar. Yani çiçeklerin üreme organı görevini üstlendiği söylenebilir. Bazı bitkiler çiçekleri ile ürerken, bazı bitkiler çiçeksiz de üreme yapabiliyorlar.

                5-) Çanak Yaprak ve Taç Yaprağın Görevleri

Çanak Yaprak ve Taç Yaprak

Çanak Yaprak ve Taç Yaprak

Çanak yapraklar yeşil renkli olmakla birlikte çiçeğin dış yüzeyini korur. Taç yapraklar ise çiçeğin renkli yapraklarının bulunduğu kısımdır. Her ikisi de tohumu korumada görevlidirler. Taç yaprak çok hoş bir kokuya sahiptir. Bu koku böcekleri kendisine çeker ve böceklerin polen taşıması ile üreme sağlanır.

6-) Erkek Organ ve Dişi Organın Görevleri

Bitki Organları

Erkek organ, bitki üzerinde dişi organın üzerini sarmış halde ve çok sayıda bulunur. Taç yaprakların arasına bakıldığı zaman erkek organlar gözle görülebilir. Dişi organlar ise, çiçek ele alındığında ve alınmadığında görülebilir. Çiçeğin ortasında bulunan renkli kısım, dişi organlardır. Çiçeklerin üremesi bu organlar ile sağlanır.

Bitkinin Kısımları

Bitkinin Kısımları