Kapat

Bohem Püsküllü Çanta Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Bohem Püsküllü Çanta Yapımı

Her yıl değişen moda trendlerine rağmen hiç değişmeyen ve güncelliğini koruyan, bütün tarzlardan farklı görünen bir tarz var: O da bohem tarz. Genelde farklı hisseden, aykırı, kendine has bir tarzı olan ve özgür ruhlu kişilerin benimsediği bu tarz hep dikkat çekmiştir ve kendini göstermiştir. Bohem tarzla bütünleşen bazı detayların yer aldığı aksesuarlar ve kıyafetler de direkt olarak bu tarzla özdeşleştirilir. Örneğin püsküller, etnik desenler, rahat kıyafetler gibi. Az sonra yapımını anlatacağımız bu çanta modeli de püskül ve etnik desen detaylarını bir arada barındıran, bohem tarza çok yakışan, yaz ve kış aylarında rahatlıkla kullanabileceğiniz bir çanta modeli olarak karşımıza çıkıyor. Birkaç küçük malzeme edinerek kolaylıkla yapabileceğiniz bohem püsküllü çanta yapımı için ihtiyacınız olanların listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Malzemeler:

-2 adet 22-23 santim civarı uzunlukta süet parça,
-2 adet süet parçayla uyumlu tonlarda olan, yine 22- 23 santim civarı uzunlukta olan düz astar kumaş,
-Üstüne püskül yapmak için kullanacağınız, yine aynı süet parçadan olan 21’e 30 ölçülerinde süet parça,
-Çantanın sapı olarak kullanacağınız uzun, süet şerit parça,
-Aynı tonda bir fermuar,
-18- 19 cm. Genişliğinde etnik desenli bir kumaş parçası,
-Çanta askısı için kanca aparatları,
-Dikim aşamasında kullanmak için klipsler,
-Dikiş malzemeleri ya da makinesi.

Püsküllü Çanta Tapımı 1

Malzemeleri hazırladıktan sonra yapım aşamasına geçebilirsiniz. Siz çantanızda dilediğiniz renkleri tercih edebilirsiniz; bizim örneğimizde yeşil tonları kullanıldığı için örnekteki renkleri kullanarak anlatacağız. İlk olarak bir astar ve bir dış kumaş parçasını şekilde de gördüğünüz gibi kenarından birbirine dikin. Görselde görülen dış çizgiler, içe dikilecek olan pay kısımlarını gösteriyor.

Püsküllü Çanta Tapımı 2

Her iki parçayı da diktikten sonra, parçalardan birinin üstüne püsküller için kesip ayırdığınız süet parçayı ve onun da üstüne etnik desenli parçayı dikecek şekilde; yukarıdan bir iki santim civarı pay bırakarak dikin. Sadece üst kısmından dikmeyi, diğer kenarları boş bırakmayı ihmal etmeyin. Parçanın üst kenarına fermuarın bir kenarını, diğer fermuar kenarına da diğer parçayı diktikten sonra, çantanın iki yanına çanta klipslerinin yer aldığı küçük parçaları dikin.

Püsküllü Çanta Tapımı 3

Püsküller için üst kısma diktiğiniz parçanın üstüne eşit boyutlarda, 1 santimi bulmayan düz dikey çizgiler çizin ve ardından bu dikey çizgileri üste kadar keserek püskülleri oluşturun.

Püsküllü Çanta Tapımı 4

Bu aşamadan sonra çantanın iki kenarını da tamamen dikin ve çanta formunu elde edin.

Püsküllü Çanta Tapımı 5

Çantanın astar kısmını içeri sokun ve bir sonraki aşama olan sapını yapma aşamasına geçin.

Püsküllü Çanta Tapımı 6

Çantanın sapını yaparken, ilk aşamada kestiğiniz uzun şeridi iki kenarından da katlayıp ince  bir şerit oluşturun. Oluşturduğunuz bu şeridi dikmeden önce klipslerle tutturun ve iki kenarına kancaları takıp kenarını kıvırarak dikin ve kancaları sabitleyin. Son olarak katladığınız kısımları da iyice dikerek ince ve sert çanta sapını oluşturun ve çantanın iki kenarına dikmiş olduğunuz halka kısımlara kancalarından sapı takın.

Çantanın astar kısmını içeri sokun ve bir sonraki aşama olan sapını yapma aşamasına geçin.

Püsküllü Çanta Tapımı 7

İşte bohem tarzdaki püsküllü çantanız bitti.

Püsküllü Çanta Tapımı 8