Bolu İğne Oyası Örnekleri

İğne oyaları, yörede yöreye farklılık gösteren el işi, örgü tekniklerindendir. En bilinen ve sevilen iğne oyası örneklerinden bir tanesi de Bolu yöresine ait olan, Bolu iğne oyaları teknikleridir. Bolulu bayanların, özenerek, duygu katarak yaptıkları, birbirinden güzel ve özel iğne oyaları, çok zorlu aşamalarla işlenmektedir. Yazma kenarına, seccade kenarına, havlu kenarına ve namaz örtüsü kenarına yapılabilecek iğne oyası çalışmaları, en ilgi çekici çalışmalarla tasarlanmıştır.

Bolulu bayanlarımız bu birbirinden güzel modelleri tasarlamak için, ilde açılan iğne oyası kurs merkezlerinden de yararlanmışlardır. Her ne kadar iğne oyasını bilen hanımlar olsa da, işin zorluğu açısından oyaları yapamayan hanımlar da bu tarz yerlerden yararlanmaktadır. Bolu havlu kenarları ve Bolu yazma kenarı modelleri, çiçek gibi bilinen desenlerden oluştuğu gibi, bayanların hayal güçlerine dayalı yaptıkları, çeşitli geometrik motiflerden de oluşmaktadır. Bolu oya modelleri alanında çok daha farklı modeller de bulunmaktadır. Genellikle şekillerden oluşan desenler dışında, havlu veya yazma desenlerine göre desen meydana getirme de sıkça tercih edilmektedir.

Bolu İğne Oyası Örnekleri

Her el işinde olduğu gibi Bolu oyaları alanında da belli püf noktalar bulunur. Aslında genel olarak bilinen doğrulardan olan iğne oyası tekniklerine, Bolulu bayanlar da çok dikkat ederler. Bir yazma kenarının, namaz örtüsü kenarının veya havlu kenarının kolalı dantel gibi, sert ve diri olması isteniyorsa, yapılırken atılan düğümlerin, gevşek yerine sıkı atılması gerekir. Aksi taktirde, düğümler gevşek olduğu zaman, yapılacak olan oya motifi de bozuk oluşmaya başlar. Bolu oya örnekleri içerisinde bulunan çoğu örnek, zürafa ve dağ tekniğiyle oluşturulmuş örneklerdir. Yapılan zürafa ve dağdan sonra üzerine eklenen çiçeklerle çok farklı desenler oluşturulmaktadır. Bolu iğne oyası örnekleri dışında, Muğla iğne oyaları, İzmir iğne oyaları, Rize iğne oyaları, Gönen iğne oyaları gibi yörelerde bulunan örnekleri de sitemizden inceleyebilirsiniz. Ev hanımlarının vazgeçilmezi olan Bolu iğne oyaları ile herkes, boş vaktini değerlendirirken, birbirinden hoş ve yöresel motifleri öğrenebilir.

Bölgelere Göre Diğer Yöresel İğne Oyaları

Rize İğne Oyaları
Muğla İğne Oyaları
İzmir İğne Oyaları
Yöresel İğne Oyaları
Gönen İğne Oyaları