Boncuk Oyası Modelleri

Eski zamanlardan beri tercih edilen baş örtü ve yemeni örnekleri, Türk bayanların gerek medeni durum gerekse sosyal konumlarını belli etmek amacıyla kullanılmış, geleneksel parçalarımızdandır. Yörelere göre farklılık gösteren oya modelleri, aynı zamanda farklı tekniklerle oluşturulmaktadır. Boncuklu oya örnekleri, boncuklu iğne oyaları, pullu oyalar, fiyonklu oyalar gibi birçok çeşitten faydalanılabilecek oya modelleri bulunmaktadır. Yörelere göre, hanımlarımızın tasarladığı yemen oyaları ise, bekar bayan, evli bayan, hamile bayan ayırt edilsin diye farklı renklerden oluşturulmuştur. Sadece renkler değil aynı zamanda yapılan oya örnekleri de bayanların farklılıklarını ortaya koyan modellerdendir. Bir de bu oyalara sıra dışı isimler verilerek bütünlük sağlanmıştır. Bey geldi hanım salladı, berber aynası, kırmızı biber küstürdü, Zeki Müren dişi, çarkıfelek ve iki gelin bir kaynana gibi isimler bu modellere ait olan isimlerden bazılarıdır.

Yine farklı bütünlüklerin yakalanması amacıyla yemenilere, pullar boncuklar ve simli ipler eşlik etmektedir. Bir çok düşüncenin birleşmesiyle meydana gelen oya örnekleri, yemeni ve havlu kenarlarında kullanılabilmektedir. En verimli vakit geçirme yollarından olan oyan işleri, boncuklu yemeni oya örnekleriyle şekillenmektedir. Boncuklu oya modelleri yaparken, arpa boncuk, top boncuk, oval boncuk, taş boncuk, çiçek boncuk ve yıldız boncuk gibi çeşitlerden yararlanılabilir. Yemeni ve tülbentlerin desenlerine göre, boncuk renk ve ebatları seçilirse oyalar daha şık ve uyumlu olacaktır. Boncuklu örnekler, sadece iple yapılan oyalara göre daha gösterişli durmaktadır. Bu alanda özellikle pul boncuklar tercih edildiği zaman pulların parlaklığı, yemenilere ayrı bir şıklık katar.

Boncuk Oyası Modelleri

Boncuklu yemeni oyaları için düz boncuklar tercih edilebileceği gibi örneklerde, desenli boncuklar da kullanılabilir. Özellikle sünnet için havlu kenarı oyalarında nazar boncukları tercih edilir. Nazar boncukları isteğe göre, nazar boncuklu yemenilerde de uygulanabilir. Özellikle bayanların en çok kullandığı kum boncuklar, yemeni oyaları için yapılan yaprak ve çiçek desenlerinin aralarına katılmaktadır. Boncuklu oyalar yapılırken, boncuklar ipe dizildikten sonra örnek çıkarılmaya başlanması gerekir. Bu sayede boncuklu oyalar daha kolay işlenir. Elde edilen sonucun güzel olması hamaratlıkta gizlidir.