Boncuktan Rüzgar Çanı Yapımı

Renkli objeler her zaman evinize ve size neşe ve renk katacaktır. Bu renkli boncuklardan yapılan rüzgar çanı da bunlardan biri.


Boncuktan Rüzgar Çanı Yapımı

Renkli objeler her zaman evinize ve size neşe ve renk katacaktır. Bu renkli boncuklardan yapılan rüzgar çanı da bunlardan biri. Boncuklardan yapılıyor dediğimizde aklınıza ipe dizilmiş boncuklar geldiğini biliyoruz ama bu tasarım tamamen farklı; boncukları farklı şekilde kullanarak yapacağınız güzel objelerden dilerseniz rüzgar çanını oluşturabilirsiniz, dilerseniz de sadece objeleri yaparak dekorasyonda da kullanabilirsiniz. İşte bu güzel rüzgar çanı ve objeler için size gereken malzemeler:

Malzemeler:

-Birçok boncuk, (Dilerseniz hama boncuklarını da kullanabilirsiniz ama cam boncuklar daha güzel bir görünüm oluşturmanızda yardımcı olacaktır.)
-Farklı şekillerdeki küçük metal kurabiye kalıpları,
-Bir adet büyük yuvarlak turta kalıbı,
-İp ve delici alet.

Seçtiğiniz şekillerdeki küçük metal kurabiye kalıplarını bir tepsiye dizin. Bir de aldığınız ince turta kalıbını da alın ve turta kalıbının içini yarısından biraz daha az olacak şekilde boncuklarla doldurun. Aynı şekilde tepsiye dizdiğiniz kurabiye kalıplarının içini de yarısından biraz aşağıda olacak şekilde boncuklarla bezeyin. Boncukların olabildiğince renkli olması ve özellikle de şeffaf boncuk bularak yoğun bir şekilde kullanmanız; şekillerin daha cam görünümlü ve renkli olmasını sağlayacaktır. Dizme işlemi bittikten sonra bir diğer aşamaya geçebilirsiniz.

Boncuktan Rüzgar Çanı Yapımı 1

Sırada boncukları pişirmek var: kurabiye pişirir gibi ateşe koymanız gereken bu kapları eğer mümkünse mangal tarzında üstü açık bir pişirme alanına koymanız daha iyi olacaktır fakat fırında da çok kısa sürede bu işlemi yapabilirsiniz. Boncuklar eriyip birbirlerine karıştığında işlemi bitirebilirsiniz.

Boncuktan Rüzgar Çanı Yapımı 2

Bütün boncuklar eriyip birbirine karıştığında tepsileri ateşten alın ve dokunmadan bir kenarda soğumaya bırakın. Soğuyan boncuklar kabın şeklini alacak ve formu oluşacaktır.

Boncuktan Rüzgar Çanı Yapımı 3

Artık şekilleriniz bitti; onları dilerseniz dekor objesi olarak çocuk odalarından salona kadar her alanda değerlendirebilirsiniz.

Boncuktan Rüzgar Çanı Yapımı 4

Dilerseniz de rüzgar çanı işlemine devam edebilirsiniz. Kesici alet yardımıyla kibar bir şekilde üst kısmından deldiğiniz objelerin deliğine ip bağlayarak; turta kabında yaptığınız dü z ve yuvarlak şekli ana madde olarak kabul edip onun kenarlarına bağlayabilirsiniz. Böylece güzel bir rüzgar çanı meydana gelecektir.

 

Boncuktan Rüzgar Çanı Yapımı 5

Ana parçadan aşağıya doğru eşit aralıklarla ipleri indirin ve uçlarına da şekilleri bağlayın. Ardından ortasından deldiğiniz ana parçanın merkez deliğinden de bir ip geçirin ve dilediğiniz yere rüzgar çanınızı bağlayın. İşte bu kadar!

 

Boncuktan Rüzgar Çanı Yapımı 6

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. saziye dedi ki:

    ya kafayı yicem bi türlü erimiyo boncuklar boncuk da mi sorun nasıl boncuk kullanmalı ne kdr zamanda eriyecek bu boncuklar

BİR YORUM YAZ
77 Sorgu Yapıldı. 0,687 Saniyede Olu