Kapat

Bülbül Yuvası Örgü Örneği Yapılışı

Anasayfa
Anlatımlı Örgüler Bülbül Yuvası Örgü Örneği Yapılışı

Merhaba hanımlar, şimdi sizlere bülbülyuvamızın örneğini göstereceğim. Bu güzel örneğimizi genelde bebek battaniye modeli olarak kullanılıyor. Fakat sizler istediğiniz şeklinde her yerde yapılabilecek ve gerçekten zevk alarak örülen bir modelimizdir. Bülbülyuvamızı yapmaya başlayalım.

MALZEMELER
• 5 numara şiş
• 2 renk ip

YAPILIŞI

İlk olarak 23 ilmekle başlıyoruz. İlmek sayımızı ayarlayıp arka sırasını düz örüyoruz. İkinci renkli ipimizle başlıyoruz.

Bülbül Yuvası Örgü Örneği 1

2 tane düz örüyoruz, 5 ilmeğe 2 kere dolayıp çıkarıyoruz. Arada 1 tane düz örüyoruz ve yine 5 ilmeğe 2 kere dolayıp çıkarıyoruz. Son ilmelerimiz 2 tane düz örüyoruz.

Bülbül Yuvası Örgü Örneği 2

2 tane düz örüyoruz ve çift doladığımız 5 ilmekleri örmeden sağ şişimize geçiriyoruz ve tekrar 5 tanesini sol şişimize geçiriyoruz.

Bülbül Yuvası Örgü Örneği 3

5 ilmeğin hepsini bir aradan alıp ters örüyoruz ve bir dolayıp ikinci tersi örüyoruz. Tekrar doladık ve son kez 5 ini bir arada alıyoruz. Kenarda ki 2 ilmeğimizi tersten örüp diğer şişimize geçiyoruz.

Bülbül Yuvası Örgü Örneği 4

2 tane düz yapıyoruz. Biraz önce 5 ilmeği bir topladıklarımızı düz örüyoruz ama şişimizi bir ön, bir araka yani çaprazlama şeklinde olarak düz örüyoruz.

Bülbül Yuvası Örgü Örneği 5

Aradaki tek düz ördüğümüzü de bir alttan alarak yapıyoruz. Bu sıramızı da bu şekilde yapıp, son 2 ilmeği düz örüyoruz.

Bülbül Yuvası Örgü Örneği 6

Arka sıramıza da ilk örneğimize başladığımız gibi yine düz örerek bu sırayı da böyle bitiriyoruz.

Bülbül Yuvası Örgü Örneği 7

Şimdi modelimizi kaydırırken dikkat edeceğimiz şey ikinci rengimize geçip 1 ilmeğimizi düz örüyoruz. Aradaki 1 tane düz yaptığımızın üzerine bu sefer bülbülyuvası denk gelmesi için 3 ilmekli yapıyoruz. Yani yukarda yaptığımız gibi 1 düz alıp 2 dolayacağız. Bunu 3 defa yapıyoruz. 3 tane ilmeğimizle bülbülyuvasını yapınca yine 5 ilmekli bülbülyuvası yapamaya devam ediyoruz. En son kalan 3 ilmeğimize yine başta yaptığımız gibi 3lü bülbülyuvası yapıp bitiriyoruz.