Kapat

Çay Fincanı İle Mumluk Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Çay Fincanı İle Mumluk Yapımı
Çay Fincanı İle Mumluk Yapımı

Dekoratif ve işlevsel olan mumlar, ev dekorasyonlarında en çok tercih edilen dekoratif aksesuarlardan biridir. Kendi mum ve mumluğunuzu kendiniz yapmak istiyorsanız; sizin için çok güzel bir fikrimiz var! Bu fikir, hem geri dönüşüm açısından hem de dekoratif açıdan çok işinize yarayacak. Mum yapımı için mum yapım malzemeleri de kullanabilirsiniz fakat biz kolay olan yolu seçtik; evde yarım kalmış kullanılmayan mumları küçük parçalara ayırdık ve mum yapımında onları kullanmaya karar verdik. Mum malzemesini ayarladığınıza göre diğer malzemelere geçebilirsiniz:

-Kullanmadığınız çay fincanı ve tabağı,
-Yapıştırıcı,
-Mum fitili,
-Mum renklendirici,
-Çöp stick.

Çay Fincanı İle Mumluk Yapımı

Evdeki eski mumları değerlendirmeyi seçtiğimizden işimiz daha kolay; öncelikle mum parçalarını benmari usulü eritin ve sıvı hal aldıklarında durun. Mumlarınıza farklı renkler vermek istiyorsanız; içlerine mum boyalarından katabilir ve mumları renklendirebilirsiniz.

Çay Fincanı İle Mumluk Yapımı

Bu işlem de bittikten sonra, artık mumları doldurmaya başlayabilirsiniz. Sıvı bir hal alan mumunuzu fincanlara neredeyse ağzına kadar gelecek şekilde doldurun.

Çay Fincanı İle Mumluk Yapımı

Bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var; mumun içine koymak istediğiniz mum fitilleri sıvının içinde kaybolabilir, bu nedenle sizden istediğimiz çöp stickleri kullanmanız çok işinize yarayacak.

Çay Fincanı İle Mumluk Yapımı

Yaptığınız her fincan için iki çöpe ihtiyacınız var; mum fitilini iki çöpün arasına sıkıştırın ve yukarıdaki görselde görüldüğü gibi fincanın üstüne koyun. Çöpleri birbirine bantlamayı da unutmayın. Böylece fitiller dik bir şekilde duracak ve mum kuruduktan sonra öyle kalacaktır. Fitilleri sabitleyip mumları doldurduktan sonra kurumaya bırakabilirsiniz.

Çay Fincanı İle Mumluk Yapımı

Mumların kuruduğundan emin olduktan sonra çöp stickleri alıp atabilirsiniz. İşte mumunuz hazır! Düzgün bir görünüm için, yapıştırıcı yardımıyla tabak ve fincanları birbirine yapıştırabilirsiniz.

Çay Fincanı İle Mumluk Yapımı