Kapat

Çekmeli Oyuncak Kuzu Yapımı

Anasayfa
Hobiler Çekmeli Oyuncak Kuzu Yapımı
Oyuncak Kuzu Yapımı

Oyuncaklarından çabuk sıkılan çocukların sıkılmayacağı, her yaştan çocuğun güvenle oynayabileceği, eğlenceli ve farklı bir oyuncak alternatifi arıyorsanız; kendi başınıza kolaylıkla yapabileceğiniz çekmeli bu oyuncak çok hoşunuza gidecek. Çocukların enerjik dünyalarına uyum sağlayabilecek ve bununla birlikte sanki bir evcil hayvanları varmış gibi gezdirebilecekleri, bir şekilde pratik yapabilecekleri ve bu nedenle de iletişim yeteneklerini de geliştirebilecek bu şirin oyuncağın yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler şöyle:

Malzemeler:

-Dikdörtgen şeklinde ahşap bir tabla,
-4 adet ince ahşap silindir,
-4 adet ahşap küçük tekerlek,
-Dilediğiniz renkte bir ahşap boyası,
-Beyaz peluş kumaş,
-Beyaz düz kumaş,
-Sünger elyaf,
-3- 4 adet oval ve büyük strafor köpük, (Hobi marketlerinde kolaylıkla bulabilirsiniz.)
-Uzun kurdele,
-Birkaç adet vida,
-Silikon,
-Dikiş malzemeleri.

Yapım aşamasına başlarken ilk önce ham ahşap olan ürünleri; yani alt tablayı, ayakları ve tekerlekleri tercih ettiğiniz ahşap boyasıyla iyice boyayın ve kurumaya bırakın. Oyuncağın ahşap parçaları kururken, siz de diğer kısımlarının yapımına geçebilir ve zaman kazanabilirsiniz. Top şeklindeki köpükleri birbirine yapıştırarak kuzunun iskeletini oluşturun. Bunun için 2 ya da ihtiyaca göre 3 adet topu birbirine, yan yana yapıştırdıktan sonra bir topun üst kısmından çıkacak şekilde bir diğer topu dikey olarak kuzunun kafası şeklinde yapıştırın. Etrafını sünger elyafla düzgün bir şekilde sarın. Kuzunun vücudunu oluşturan tüylü peluş kısım için dilerseniz bir kıyafet gibi olacak şekilde kuzu formunu dikip giydirebilirsiniz. Bunun yerine az önce yaptığınız kuzunun iskeletinin etrafına peluş kumaşı sarıp vücudunu, ardından düz beyaz kumaştan yüz kısmına keserek yapıştırabilirsiniz. Bu işlemi de hallettikten sonra, beyaz peluş kumaştan keseceğiniz iki adet uzun kulak ve bir adet de kalın ve uzun kuyruk parçasını da içini elyafla doldurarak dikin ve hazırlayın. Hazırladığınız bu parçaları, az önce yapmış olduğunuz peluş kuzunun kulaklarını kafa kısmına ve kuyruğu da arka kısmına dikin ya da yapıştırın. Oyuncak kuzunun formu tamamen oluşmuş olacak. Kuzunun gözleri ve burnu için düğme ya da kumaş parçası tercih edebilirsiniz.

Çekmeli Oyuncak Kuzu Yapımı 1

Kuzunun yapımı bittiğine göre, artık kuruduğundan emin olduğunuz ahşap parçaları alın ve tablanın üst kısmına kuzunun boyutuna göre bacaklarının olması gereken noktalara birer tane delik açın. Aşağıda bulunan görselde de görebileceğiniz gibi, 4 adet eşit aralıklı delik oluşması gerekiyor. Aynı şekilde tablanın dikey yanlarında da ayakların hizasına gelecek şekilde, her tarafa ikişer adet olmak üzere yine toplamda 4 adet delik açın. Silindirleri üst kısımdaki deliklere takın. Tekerlekleriyle ortalarından vida geçirip yandaki deliklere taktıktan sonra, silindirlerin üstüne alabildiğine silikon sıkıp peluş kuzuyu üstüne yapıştırın. Son olarak kuzunun boynuna bir kurdele parçasından tasma yapın ve kalan kurdele ya da ipi de tablanın ön kısmına takacağınız küçük bir vidayla tutturarak çocuklarınızın oynarken çekebileceği bir tasma oluşturun.

Çekmeli Oyuncak Kuzu Yapımı 2

İşte çekmeli oyuncak kuzunun son hali:

Çekmeli Oyuncak Kuzu Yapımı 3