Kapat

Çeyizlik Havlu Modelleri İçin Örnekler

Anasayfa
Havlu Kenarı Çeyizlik Havlu Modelleri İçin Örnekler
Halkalı havlu kenarı modelleri ve halkali havlular

Türk gelenek ve göreneklerimize göre eski zamanlardan beri, çeyizlik yapılan el işleri hala vazgeçilmezler arasındadır. Çeyizlik havlu örnekleri, lif örnekleri, salon takımları, vitrin takımları, klozet takımları, yatak örtüleri, masa ve sehpa örtüleri, avizeler ve aksesuarlar, çeyizler için düzenlenmektedir. Bu el işlerini iğne oyası, tığ işi veya şişle kolayca yapabilirsiniz. Danteller, bu alanda en gözde olan seçimlerden olmaktadır. İğne oyası ve tığ işi dantellerle en güzel havlu kenarlarını tasarlamanız mümkün.

Çeyizlik havlu modelleri denince akla çiçekli desenler, baklava desenleri, meyve desenleri gelir. Bu motiflerin aslında yöresel bir hikayesi ve dili bulunmaktadır. Gelinlerin damadı beğendiğini gösteren motifler ayrı, gelin ve damat kavgasını anlatan motifler ayrıdır. Örneğin; gelin ve damat tartıştıklarında kırmızı bibere benzeyen motiflerden oluşturulmuş yazma veya havlular evde kullanılır. Bunun gibi yöresel birçok örneğe siz de bulunduğunuz bölgede yer veriyorsanız, hem yapması hem de anması eğlenceli olan modelleri işleyebilirsiniz.

Çeyizlik havlular, en güzel dokumalarla yapılmış, pamuklu olarak tercih edilir. Renk ve desen uyumluluklarına göre havlu kenarlarına birbirinden hoş ve şık tasarıma bağlı modeller konulur. Havlu kenarı yapılırken, kullanılan teknikler farklılık göstermektedir. Yeni sezon örneklerine bakıldığı zaman içi dolgulu havlu kenar örnekleri ve içerisinde sevgi sözcükleri veya baskı işlemeleri bulunan havlu kenarları dikkat çekmektedir. Sizin, kızlarınızın veya torunlarınızın çeyizinde bir emeğinizin yer almasını istiyorsanız, modeller içerisinden tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Çeyizlik Havlu Modelleri İçin Örnekler

Çeyizlik havlu kenarları, aralarına kurdeleler geçirilmiş veya üzerine boncuklar işlenmiş şekilde de yapılabilmektedir. Bu sayede havlularınıza bir şıklık katarak, farklılık meydana getirilir. Papatyalar, çiçekler, uğur böcekleri, nazar boncukları, karanfil, gül ve geometrik desen gibi motifler, çeyizlik havlu kenarı dantelleri arasında en çok kullanılan motiflerdendir. El becerisine bağlı olarak, mevcut olan motifleri kullanabileceğiniz gibi, yeni eklemeler yaparak, motifler üzerinde değişiklikler de yapabilirsiniz. Bu yılın modelleri, fiyonklu, iğne oyalı ve kurdele nakışlı olarak çok ilgi göreceğe benziyor.