Kapat

Cilveli Lastik Örgü Nasıl Yapılır ?

Anasayfa
Anlatımlı Örgüler Cilveli Lastik Örgü Nasıl Yapılır ?

Birçok lastik örme şekli var ama lastik aynı zamanda da kullanacağımız modele uyum sağlamalı ve çok çabuk açılmamalıdır. Cilveli lastik bu anlamda gerçekten hem şık hem de emeğinizi boşa çıkarmayacak bir lastik türüdür. Bu örnekte dikkat etmeniz gereken şey diğerlerinde mesela 90 ilmekle başlıyorsanız bu lastiğe başlarken 120 gibi başlayın. Çünkü açıldığında çok hoş durmuyor ve örneği kayboluyor. Bu örnek sık durmalı açılmadan kullanılmalı. O zaman baktığınızda örnek net olarak meydana çıkıyor.

MALZEMELER

Şiş ve ip

YAPILIŞI

Tamamen ip ve şiş kalınlığı inceliği size kalmış. Birçok ipte bu cilveli lastik modelini uygulayabilirsiniz. Terside düzü de örneğin aynı oluyor. İlk kenar ipliğimizi örmeden alıyoruz. İpimizi arkaya geçiriyoruz ve ilmeği de arkadan alıp ipimizi üstten geçirerek örüyoruz.

Cilveli lastik örgü 1

Cilveli lastik örgü 2

Daha sonra ipimizi kendimize çeviriyoruz ve ilmeğimizi önden alıp tekrar ipi üstten atarak örüyoruz. Bu şekilde devam ediyoruz. Tersler ters olarak düzlerde düz olarak örülüyor. Sadece ipi atış şeklimiz örneği belirliyor. Ters olan ilmeklerde her zaman sağ şiş bizim tarafımızda olacak.

Cilveli lastik örgü 3

Cilveli lastik örgü 4

Cilveli lastik örgü 5

Sevgili hanımlar, yeleklerde, kazaklarda, ceketlerde ve hatta berelerde bile kullanabilirsiniz. Özellikle berelerinizde çok kullanışlı olacaktır. Evet, örgü sever hanımlar şimdiden kolay gelsin.