Kapat

Çocuk Kutu Oyunu Yapımı

Anasayfa
Okul Öncesi Çocuk Kutu Oyunu Yapımı
Çocuk Kutu Oyunu Yapımı

Çoklu oynama olanağı sunan kutu oyunları, çocukların gelişimi için diğer oyuncaklardan daha etkilidir. Birkaç kişi oynanıldığından çocuğunuzun sosyalleşmesinde ve eğlenmesinde daha çok yardımcı olan bu oyunlar arasında, çocukların çok sevdiği bir oyun vardır: ‘Bil Bakalım Kim?’ Hazır tablası üzerine dizilen hazır kartlarında farklı tiplere ve aksesuarlara sahip çizgi karakterler olan bu oyunda, her yarışmacı bir kart seçerek kendi karakteri olarak bunu alır ve diğer yarışmacılar seçtiği karakteri görmezler. Oyuncular, birbirlerinin karakterinin kim olduğunu bulmaya çalışırlar ve bunun için sorular sorarlar. Cevabı ‘evet’ ya da ‘hayır’ olabilecek bu sorular genelde: ‘Saçları var mı? Sarışın mı? Gözlüklü mü?’ gibi tiplere ve tahmine yönelik sorulardır. Karşısındakinin cevaplarına göre, uymayan karakterlerin bulunduğu çerçeveler kapatılır ve karşısındaki oyuncunun karakterinin kim olduğunu ilk bulan oyunu kazanır. Bu kutu oyunu, en pahalı oyunlardan biridir. Çocuğunuz için böyle bir oyun yapmak ve ona kendi tasarımınızı sunmak istiyorsanız; bu oyunu az malzeme ve bütçeyle, biraz tasarım yeteneğiyle tamamen ona özel olarak hazırlayabilirsiniz. Gereken malzemeler;

-İki adet ahşap tabla,
-İki küçük ahşap çıta,
-50 adet aynı boyutta, küçük dikdörtgen ahşap parça,
-50 adet en küçük boy menteşe,
-25×2 adet dikdörtgen parçalarla aynı boyda fotoğraf çıktısı (Bu fotoğraflar oyununuzun kişileri olacak. Ailenizden, çocuğuzun arkadaşlarından, film karakterlerinden ya da çocuğunuzun hoşuna gidecek farklı tiplemelerden oluşan fotoğraflardan ikişer tane olmak üzere 25-25 çıktı alın.)
-Mukavva.
-Yapıştırıcı.

Çocuk Kutu Oyunu Yapımı

İlk aşamada, çıktı olarak aldığınız fotoğrafları aynı boyutlarda kesip yine aynı boyutta kestiğiniz mukavvalara yapıştırın ve kişi kartlarınızı oluşturun. Bunlar oyununuzun en önemli parçaları olacak. Her kişiden iki tane olmak üzere toplamda 50 adet, tabla başına 25 adet kartı hazırladıktan sonra, tablanızı hazırlamaya başlayın.

Çocuk Kutu Oyunu Yapımı

Dikdörtgen ahşap parçaları, dilerseniz boyayabilirsiniz ya da olduğu gibi de kullanabilirsiniz. Bu parçaları, her iki tablaya da 25’er adet olmak üzere, küçük menteşeler yardımıyla monte edin. Eşit aralıklarla ve toplamda 5 sıra, her sıraya da 5’er tabla olacak şekilde yapabilirsiniz. En ön kısıma da aşağıdaki görselde görüldüğü gibi, seçilen kartı sokmaya yarayacak olan yeri iki çıtayı çok az aralıkla yapıştırarak yapabilirsiniz. Her şey bittiğinde, aşağıdaki görüntü oluşmalı:

Çocuk Kutu Oyunu Yapımı