Kapat

Çocuklar İçin Ahşap Çiftlik Yapımı

Anasayfa
Okul Öncesi Çocuklar İçin Ahşap Çiftlik Yapımı
Çocuklar İçin Ahşap Çiftlik Yapımı

Çocuklarınıza doğal, sağlıklı, eğlenceli bir çiftlik oyuncağı yapmaya ne dersiniz? Bütün çocukların bayılacağı, güzel ve doğal ahşaptan yapılan bu çiftliğin yapımı da oldukça basit. Bu çiftlik için size gereken şey; olabildiğince çok dondurma çubuğu. Bu çubukları hobi malzemesi saten dükkanlarda toptan şekilde bulabilirsiniz. Biraz çöp stick, bir iki adet kalın ahşap çubuk. Bir de kuvvetli bir yapıştırıcı. Çiftliğimizin ana malzemeleri bunlar; onun dışında her parça için ayrı gereken birkaç malzeme daha olacak.

İlk yapacağımız şey; çiftlik evi. Bu evi yapmak için, çubukları aşağıda görüldüğü gibi bir araya getirmeniz gerekiyor.

Çocuklar İçin Ahşap Çiftlik Yapımı

Çocuklar İçin Ahşap Çiftlik Yapımı

Evin duvarları için; görselde görüldüğü gibi yanyana yapıştırılmış çubukları kullanın.Çubukları bir araya getirmek için, onları yan yana koyduktan sonra iki kenarına dikey olarak çubuk yapıştırarak tutturulmasını sağlayabilirsiniz. Diğer parçalar da çatı, pencereler, kapı gibi parçalar olacak. Görselde gördüğünüz gibi her parçayı yaptıktan sonra, bir araya getirin. Sonuçta aşağıdaki görüntünün oluşması lazım.

Çocuklar İçin Ahşap Çiftlik Yapımı

İlk görseldeki parçalar evinizin duvarlarını, ikinci görseldeki parçalar da çatısını oluşturuyor. Her parçayı görseldeki gibi bir araya getirdikten sonra, dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz ve bu çiftlikte çocuklarınızın küçük, plastik hayvan oyuncaklarını kullanabilirsiniz.

Çiftliğimizin ikinci yapısı bir ağaç evi olacak. Bu ağaç evi için size gereken malzemeler şunlar;

-Bir parça dal,
-Bir küçük kare kumaş,
-Yine çubuklar ve ip.
-Çakıl taşları.

Çocuklar İçin Ahşap Çiftlik Yapımı

Çubukları, görselde gördüğünüz gibi bir araya getirin. Çubukların kenarlarını kesip kalan parçayı da ortadan ikiye kesip ip merdiven için gerekli parçaları oluşturun ve hepsini sırayla ipe yapıştırarak merdiveni elde edin. Yine bu küçük parçalardan iki tanesini yanyana getirin ve ip takarak salıncağı oluşturun. Ayırdığınız küçük kumaş parçasının iki ucuna, yukarıda görüldüğü gibi çubukları takın ve bir tane de ip dikerek asılabilir bir parçaya dönüşmesini sağlayın. Bir de zemin olacak şekilde, yukarıda görüldüğü gibi bir bütün oluşturun.

Bu işlemler bittikten sonra, taşları dalın alt kısmına yapıştırarak, ayakta durabilmesini sağlayın. Bu, sizin çiftliğinizin ağacı olacak. Ağacınızın üstüne, elinizdeki parçaları aşağıda gördüğünüz gibi bir araya getirerek takın.

Ağacın bir dalına salıncağınızın iplerini bağlayın. Bir dalına kumaş tenteyi takın ve tentenin tam altına çubuklardan yaptığınız zemini yapıştırın. Yaptığınız ip merdiveni de ağaç evinizin zeminine taktıktan sonra, çiftliğinizin ağaç evi de bitmiş olacak. Bu parçayı da biraz önce yaptığınız çiftlik eviyle birlikte kullanabilir ve çocuğunuzun küçük oyuncaklarını bu çiftliğe entegre edebilirsiniz.

Çocuklar İçin Ahşap Çiftlik Yapımı

Çiftliğimizin son aşamasına geldik bile. Yapacağınız şey; bir süt kamyonu. Bu kamyon için gereken malzemeler de şunlar:

-Bir süt kutusu,
-6 adet çubuk,
-İki adet şişe mantarı,
-Yapıştırıcı ve kesici alet.

Çocuklar İçin Ahşap Çiftlik Yapımı

İki adet çubuğu, mantarların ortasını kesip geçirin. Diğer çubukları da yukarıda görüldüğü gibi birbirine yapıştırın. Süt kutunuzu, yine yukarıda görüldüğü gibi kesin. Bu parçaları birleştirerek çiftliğinize bir süt kamyonu yapabilirsiniz. Tahta tekerlekli kısımın üstüne süt kutunusu yapıştırın. İşte kamyonunuz da hazır! Dilerseniz, aşağıdaki gibi hayvanların taşınabileceği kafesli bir araç yapmak adına kenarlara çubuk çitler de yapabilirsiniz.

Çocuklar İçin Ahşap Çiftlik Yapımı