Kapat

Çocuklar İçin Balık Tutma Oyunu Yapımı

Anasayfa
Okul Öncesi Çocuklar İçin Balık Tutma Oyunu Yapımı

Çocuklarınız, oyun oynarken öğrenmeli ve motor becerilerini de geliştirmelilerdir. Aynı zamanda hayalgüçlerini genişleterek daha yaratıcı ve mutlu bir birey olmayı da öğrenmeleri gerekir. Bu nedenle her türlü oyuncak, onların bu becerileri kazanmasını sağlayamayacağı gibi aksine daha da kısıtlayıcı olabilir. Çocuklarınızın çok seveceği, oynarken eğleneceği ve öğreneceği bu balık tutma oyuncakları, yapımı kolay olan ve sizi pahalı oyuncaklar satın almak yerine bütçenizi de koruyarak kendi yaratıcılığınızı kullanmaya itecek olan oyuncaklardır. Çoccuklarınıza yeni hobiler kazandırmak için dilerseniz çocuklarınızdan da yardım alarak birlikte yapabileceğiniz bu oyuncaklar için gereken malzemeler:

-Farklı renkte kumaş parçaları,
-Ahşap, silindir bir çubuk,
-Ahşap, dikdörtgen bir küçük parça,
-Ahşap makara,
-Model kağıdı,
-Mıknatıs,
-İnce sünger elyaf,
-Kalın ip,
-Dikiş malzemeleri,
-Silikon.Çocuklar İçin Balık Tutma Oyunu Yapımı 1

Model kağıdına yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi bir balık formu çizin. Bu balıklar çok küçük olmasın; 10-15 santim arası bir boyut ideal olacaktır. Kestiğiniz bu balık şablonunu kullanarak; tercih ettiğiniz farklı renk ve desendeki kumaşların hepsinden ikişer adet olmak üzere balık formları kesin. Aynı şekilde ince sünger elyaftan da aynı formda parçalar kesin. İnce parçalardan iki adet alıp içine, orta kısmına bir mıknatıs koyun.

Çocuklar İçin Balık Tutma Oyunu Yapımı 2
Ardından aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi, mıknatısı koyduğunuz bölgede mıknatısın dört kenarını da dikişle kapatın. Ardından balık formunun etrafını da olduğu gibi dikin. Az önce kestiğiniz desenli balık kumaşlardan bir öne bir arkaya olmak üzere iki parçayı, mıknatıslı elyaf balığın üstüne dikin. Her parça için aynı işlemi yapın; sonunda içinde mıknatıs olan bir çok oyuncak balığınız olmuş olacak.

Çocuklar İçin Balık Tutma Oyunu Yapımı 3

Balıklar hazır olduğuna göre, şimdi sırada oltayı yapma işlemi var. Olta için aldığınız silindir sopayı ve dikdörtgen ahşap parçayı, aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi silikon yardımıyla birbirine yapıştırın.

Çocuklar İçin Balık Tutma Oyunu Yapımı 4

Ardından ahşap dikdörtgen parçanın yan kısmına, ahşap makarayı monte etmeniz gerekiyor. Bu parçanın dönebilmesi için küçük bir vida kullanarak da monte işlemini yapabilir, ardından makaranın uç kısmına çocuğunuzun oltayı sarabilmesinde yardımcı olacak aşhap bir çubuk parçası da yapıştırabilirsiniz. Dönmesine gerek olmadığını düşünüyorsanız; silikon yardımıyla yapıştırmanız da mümkün.

Çocuklar İçin Balık Tutma Oyunu Yapımı 5

Oltanın bir ortasına, bir de uç kısmına olmak üzere iki adet küçük metal halka monte edin ve ipi oradan geçirerek bir ucunu makaraya sarın, diğer ucunu oltanın ucunda serbes bırakarak bir mıknatıs parçasına sarın. İşte balık ve oltalar bitti; artık çocuklarınız güvenle ve mutlulukla balık tutma oyununu oynayabilir, oltanın ucundaki mıknatıs yardımıyla içinde mıknatıs olan balıkları yakalayabilir.

Çocuklar İçin Balık Tutma Oyunu Yapımı 6

Çocuklar İçin Balık Tutma Oyunu Yapımı 7