Çocuklar İçin Oyun Mutfağı Yapımı

Çocuklar için oyunun önemi büyüktür. Sadece zaman geçirmeleri ve eğlenmeleri için değil, aynı zamanda öğrenmeleri ve kişisel gelişimlerini tamamlamaları açısından da oyun oynamaları çok önemlidir fakat günümüzde binlerce çeşit oyuncak ve bununla doğru orantıda binlerce farklı ve yüksek oyuncak fiyatı var. Özellikle büyük ve güzel oyuncakların fiyatı dudak uçuklatıyor. Birçok oyuncakçıda ve büyük mobilya marketlerde karşımıza çıkan çocuk mutfağı, en pahalı oyuncaklar arasında yer alıyor. Peki çok uygun bir bütçeyle, hatta evde attığınız birçok çöp parçasıyla çocuğunuza harika bir oyun mutfağı yapabileceğinizi söylesek? İşte, çocuklar için biraz karton, birkaç artan parça ve biraz kumaşla yapabileceğiniz gerçekçi ve eğlenceli bir oyun mutfağı!

Bu mutfağı yapmak için ihtiyacınız olan ana malzeme; farklı boyutlarda birçok karton kutu, bant, tutkal ve maket bıçağı. Gerisi hayal gücünüze kalabileceği gibi, örneklerde gösterdiğimiz materyalleri de mutfak yapımında kullanabilirsiniz.  Önce, bir mutfağın olmazsa olmazı buzdolabıyla başlayalım. Çocuğunuza uygun boyutlarda bir karton kutuyu dikey olarak kullanın. Kutunun kapaklarını da yapıştırarak, kapalı bir kutu elde edin. Kapakların bulunduğu yeri buzdolabınızın arkası olarak tutun ve önünüzde kalan kısma, buzdolabı kapağı olabilecek boturra bir pencere açın.  İçine sığabilecek karton parçalarını raf olarak ana parçanıza sabitleyin. Bu işlem için bant ya da tutkal tercih edebileceğiniz gibi silikon tabancasından da yardım alabilirsiniz. Dilerseniz, buzdolabınızın kapağına da raf ekleyebilirsiniz. Buzdolabının tutma kolunu kartondan yapabileceğiniz gibi, atacağınız deterjan kutusu saplarından da yapabilirsiniz.

Oyun mutfağı yapımı 1

Buzdolabı bittikten sonra, tezgah ve ocak olacak kısma geçin. Buzdolabınızda kullandığınız boyutlarda iki kutuyu yatay olarak kullanabilirsiniz ya da uygun boyutlarda farklı kutular da tercih edebilirsiniz. Ocak için, yine buzdolabı gibi bir işlem uyguladıktan sonra, fırın olması için çok daha küçük bir pencere açın. Kutunun üst kısmı, çocuğunuzun ocağı olacak. Burada, yaratıcı bir fikir devreye giriyor; boş CD’leri ocak gözü olarak düşünün ve kutunun üst kısmına dört adet yapıştırın. Fırının düğmeleri için de farklı renklerde ve boyutlarda plastik şişe kapağı tercih edebilirsiniz.

Oyun mutfağı yapımı 2

Tezgah kısmında fırınla aynı boyda bir kutu tercih edin ve düz bir kutu kullanabileceğiniz gibi, kapakları kesilmiş, üç tarafı kapalı bir kutunun önüne eski tarz lastikli kumaş da kapatabilirsiniz. Tezgahınızın evyesi yerine, farklı çeşme fikirleri tercih edebilirsiniz. Kullanmadığınız metal ya da plastik, büyük bir kaseyi mutfağınızın çeşmesi yapabilirsiniz. Kasenin sığacağı boyutta bir yuvarlağı tezgahınızın ortasından kesin ve kaseyi o deliğe sokup sabitleyin. Gerçekçi bir detay olması açısından, atacağınız sıvı sabun kapaklarını çeşme ve kolları için kullanabilirsiniz.

Oyun mutfağı yapımı 3

Mutfağın ana ihtiyaçları hazır. Dilerseniz, elinizde malzeme arttıysa farklı detaylar da yapabilirsiniz. Mutfakta bulunan mini fırın ya da aspiratör gibi detaylara girebilirsiniz ya da girmeden de mutfağınızı kullanabilirsiniz. Gerçekçi detaylar istiyorsanız ve dikiş yeteneğiniz varsa; mutfakta kullanılabilecek kumaş malzemeleri de dikebilirsiniz. Ayrıca, renkli ve desenli bir mutfak isterseniz; boya ya da desenli yapışkan kağıtlar yardımıyla da mutfağınızı kaplayabilirsiniz. Çocuğunuzun mutfak oyuncaklarıyla mutfağını süsleyin ve ona hediyesini verin.

Oyun mutfağı yapımı 4