Kapat

Çocuklar İçin Oyuncak Bahçe Yapımı

Anasayfa
Okul Öncesi Çocuklar İçin Oyuncak Bahçe Yapımı

Çocuklar için oyun oynamanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Genelde kız çocuklarının daha çok oynadığı evcilik oyunu, hemen hemen herkesin çocukluğunda oynadığı bir oyundur. Oyuncak yiyeceklerle ve yemek takımlarıyla oynamak, hayalden sofralar kurmak ve gerçekmiş gibi oynamak; hem onları eğlendirecek, hem de öğrenmelerini sağlayacak bir aktivitedir. Çocuklarınız için plastik ve sağlıksız oyuncakları almak yerine, daha doğal ve sağlıklı olan kumaştan oyuncakları kendiniz de yapabilirsiniz. Evcilik oyununda gerekli olan yiyecekleri, çocuklarınızın kendi başlarına yetiştirmelerine ne dersiniz? Yapacağınız bu portatif bahçede, yine sizin yaptığınız kumaştan oyuncak meyve ve sebzeleri ekip toplayabilecek ve kendi oyun sofralarına kendi yetiştirdikleri oyuncak yiyecekleri koyabilecekler. Hem oyun oynayacak, hem doğal hayatın güzelliğini fark edecek; hem de sağlıkları bozulmadan güven içinde zaman geçirebilecekler. Oyuncak bahçe yapımı için size gereken malzemeler şöyle:

-Renkli keçe kumaşlar, (Bu kumaşlar yapacağınız meyve ve sebzelerin renklerinde olmalı. Bizim örneğimize bağlı kalacaksanız; havuç için turuncu, turp için mor, çilek için kırmızı ve yeşil kısımları için de açık ve koyu yeşil olmak üzere keçe parçaları edinebilirsiniz.)
-Toprak için büyük bir kahve rengi kumaş,
-Karton ayakkabı kutusu,
-Elyaf,
-Kahverengi akrilik boya,
-Hobi dükkanlarında bulabileceğiniz yeşil telli şeritler,
-Tutkal ya da silikon,
-Dikiş malzemeleri ve fırça.

Çocuklar İçin Oyuncak Bahçe Yapımı 1

Artık dikim işlemine başlayabilirsiniz. İlk olarak meyve ve sebzelerin ekileceği toprak kısmı yapmakla işe başlayın. Karton kutuyu tamamen kahverengi boyayla boyayın ve kurumaya bırakın. Bu arada kahve rengi kumaştan 4 eşit parça kesmeniz gerekiyor: Bu parçalar, kutuya sığabilecek uzunlukta ve ortadan katladığınız zaman kutunun içine girebilecek 4 adet silindir oluşturabilecek genişlikte karelerden oluşmalı. Parçaları ortadan ikiye katlayın ve kenarlarını dikin. Bir kenarını açık bırakın ve içini alabildiğince elyafla doldurun. Oluşturduğunuz bu 4 adet yastık görünümlü parçayı, kuruduğundan emin olduğunuz kutunun zeminine ve kenarlarına iyice tutkal sürerek yanyana yapıştırın.

Çocuklar İçin Oyuncak Bahçe Yapımı 2

Bu, çocuklarınızın oynayacağı toprak bahçeleri olacak. Bu işlem bittikten sonra yiyeceklerin yapımına geçebilirsiniz. Turp yapımı için aşağıdaki ilk görselde gördüğünüz şekli mor keçeden kesmeniz gerekiyor. Kestikten sonra, kenarlarını birbirine dikerek ve içini elyafla doldurarak  yan görseldeki görüntüyü oluşturun. Turbun yaprak kısmı için bilinen yaprak formunun uzun saplı halini kesin ve ortasına mor keçeden bir şerit ekleyerek dikin, son görseldeki görünümü oluşturun ve ardından bu yaprağı turbun üst kısmına dikey olarak dikin.

Çocuklar İçin Oyuncak Bahçe Yapımı 3

Bir sonraki işlem havucu yapmak: Havuç için turuncu keçeden geniş üçgen bir parça kesin ve ortadan katlayarak kenarını dikin. Ardından yuvarlak bir turuncu parça kesin. İçini elyafla dolduruğunuz havucun üst kısmını da bu yuvarlak parçayla kapatın. Aşağıda gördüğünüz gibi yeşil iki adet yaprak kesip bunları da havucun üst kısmına dikin.

Çocuklar İçin Oyuncak Bahçe Yapımı 4

Son olarak sıra çilek yapımına geldi: Kırmızı keçeden bir yuvarlak parça kesin ve içini elyafla doldurup ağız kısmını dikerek büzdürün. Aşağıdaki gibi bir görünüm oluşacaktır; bu çileğin üstüne çekirdeklerini yapmak için beyaz iple küçük noktalar dikin. Yaprağı için de aşağıda görülen formu yeşil keçeden kesin ve çileğin üstüne dikin.

Çocuklar İçin Oyuncak Bahçe Yapımı 5

Birkaç çileği yeşil şeritler yardımıyla birbirine dikerek çoklu bir görünüm oluşturabilirsiniz. Yine bu yeşil şeritleri ve yeşil keçe parçalarını kullanarak; henüz meyve vermemiş çilek dalları da oluşturabilirsiniz. Artık bütün meyveler ve toprak alan bitmiş oldu. Toprak alandaki yastıkların birleşim noktalarına meyveleri sokarak onları ekebilir, toplayarak evcilik oynayabilirsiniz.

 

Çocuklar İçin Oyuncak Bahçe Yapımı 6

Bu da tamamının son hali:

Çocuklar İçin Oyuncak Bahçe Yapımı 7

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir