Kapat

Çocuklar İçin Sallanan Scooter Yapımı

Anasayfa
Okul Öncesi Çocuklar İçin Sallanan Scooter Yapımı

Çocuklar, çocuklukları boyunca ne kadar farklı oyuncak modeliyle oynarlarsa, o kadar iyi olacaktır. Hem yaratıcılıkları, hem mutlulukları, hem de gelişimleri olumlu yönde etkilenecektir. Küçük çocuklar için tercih edilen, özellikle yurt dışında daha yaygın olan sallanan atlar; çocukların üstlerine binip oyun oynayabilecekleri büyük ve güzel oyuncak modelleri arasındadır. Biraz yaratıcılık katılarak farklı modellerde olan ürünleri de çıkan sallanan oyuncaklar, günümüzün modern şartlarına ayak uyduruyor ve bu sallanan scooter modeli gibi farklı tarzlarda ama yine klasik yöntemlerle ortaya çıkıyor. Genelde pahalı olan bu sallanan oyuncak modellerinden birini kendiniz de yapabilirsiniz. Ahşaplarla biraz ilginiz olması ve ahşap kesme, çakma, boyama gibi işlerin altından kalkabilecek olmanız yeterli olacaktır. Yapamazsanız; eşinizden, arkadaşlarınızdan yardım alarak daha kısa sürede oyuncağı bitirebilir, yüksek bütçeler ayırmaktan kurtularak küçük bir maaliyetle çocuklarınızı mutlu edebilirsiniz.

Malzemeler:

-Düz ahşap tablalar,
-Ahşap silindir,
-Ahşap boyası,
-Marangoz aletleri.

Ahşap tablalardan, aşağıda gördüğünüz parçaları kesmeniz gerekiyor. Bu işlem için profesyonel yardım da alabilir, bir marangoza giderek modeli göstererek parçaları kestirebilirsiniz. Çocuğunuzun üstüne oturabileceği boyutta olan, aşağıda da gördüğünüz scooter motorun ana parçası ve altında da alt kısmı düz olan tekerlekleri, motorun ön kısmı olacak ve motorun ana parçasının ön kısmına tamamen girecek şekilde bir ana parça, iki tane çıta, bir silindir, iki büyük ve iki küçük yarım daire, bir oval parça, bir küçük yuvarlak parça ve alt kısmında kullanılan, oyuncağın sallanmasını sağlayan eğimli sallanma ayakları. Bütün bu parçaları hazırladıktan sonra tercih ettiğiniz renklerde boyayın ve kurumaya bırakın.

Çocuklar İçin Sallanan Scooter Yapımı 1

Scooterın ana parçasını aşağıdaki şekildeki gibi hazırlayıp boyadıktan sonra, ona takılacak ön parçayı da şekilde görüldüğü gibi parçada yapboz gibi kesik alan açıp birbirine geçirin. Scooterın önünde kalan dikey bölgeye iki tane delik açın.

Çocuklar İçin Sallanan Scooter Yapımı 2

Kestirdiğiniz ve boyadığınız oval parçayı, scooter motorun oturma kısmı olarak aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi parçalara vidalayın.

Çocuklar İçin Sallanan Scooter Yapımı 3

Yarım oval küçük parçaları, silindirin içlerinden geçebileceği kadar büyüklükte ve tam orta bölgelerinden delin. Ardından yine aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi scooter motorun ön parçasının arka ve üst kısmına, yan yana ve eşit boşlukla vidaladıktan sonra, silindiri orta kısımdaki deliklerden geçirin. Bu kısım, çocuklarınızın tutunarak sallanacağı tutmaçlar olacak.

Çocuklar İçin Sallanan Scooter Yapımı 4

Büyük yarım daireleri, iki yana birer tane olmak üzere scooter motorun arka tekerleklerinin üstüne vidalayın. Ardından, küçük beyaz ve yuvarlak olan parçayı da scooterın ön kısmına aşağıdaki gibi monte ettikten sonra, iki çıtayı alıp scooterın alt kısmına, tekerleklerin altına birer tane vidalayın.

Çocuklar İçin Sallanan Scooter Yapımı 5

Son olarak, sallanma ayaklarını da alın ve scooterın altına az önce monte ettiğiniz çıtaların birer ucuna; şekilde de gördüğünüz gibi yatay kısmı aşağıya gelecek şekilde bu parçaları da monte edin. İşte çocuklarınızın eğleneceği ve oynayacağı sallanan scooterları hazır!

Çocuklar İçin Sallanan Scooter Yapımı 6

Dilerseniz scooterın üstüne renkli boyalar ya da stickerlarla dekoratif süslemeler de yapabilirsiniz.

Çocuklar İçin Sallanan Scooter Yapımı 7

Bunlar da farklı renkteki sallanan oyuncak modelleri:

Çocuklar İçin Sallanan Scooter Yapımı 8

Çocuklar İçin Sallanan Scooter Yapımı 9