Kapat

Çocuklar İçin Tahta Sopalı At Kafası Yapımı

Anasayfa
Okul Öncesi Çocuklar İçin Tahta Sopalı At Kafası Yapımı
Sopalı At Kafası Yapımı

Çocukların vazgeçilmezi olan oyuncaklar, her zaman insana neşe katmıştır. Oyuncakların tarihine bakıldığında, gelişen teknoloji yüzünden artık daha farklı oyuncaklar ortaya çıkmış; hatta çocuklar oyuncaklar yerine teknolojik aletleri tercih etmiş olsa da; onlar için en güzeli gerçek ve yaratıcı oyuncaklarla oynayıp eğlenirken öğrenmektir. Oyuncaklar tarihindeki en eski oyuncak formlarından biri de sopalı atlardır. Çocuklarınıza, kendi çocukluğunuzun oyuncağını hediye etmek istiyorsanız; bu tahta sopalı at yapımı size yardımcı olacaktır.

Gerekli olan malzemeler:

-Uzun bir tahta sopa,
-Kahverengi kalın kumaş,
-Beyaz yün,
-Elyaf,
-Köpük top, (Hobi dükkanlarında bulabilirsiniz.)
-Kalın kurdele ya da süet-deri gibi bir kumaştan yapılmış uzun şerit,
-Renkli ve desenli bir kumaş parçası,
-Siyah, küçük bir kumaş parçası,
-Dikiş malzemeleri.

Sopalı At Kafası Yapımı

Tahta sopayı köpük topun içine batırın. Daha sonra kumaştan at kafası şeklinde iki parça kumaş kesin. Bu kumaşları, tersinden birbirine dikin ve yüzünü çevirin. Bu arada yünlerden atın yeleleri için eşit uzunlukta parçalar kesin ve onları da atın kafa kısmına dikin.

Sopalı At Kafası Yapımı

Yine aynı kumaştan, yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi kulak yapmak için 4 adet aynı şekilde parça kesin ve bu parçaları iki iki birbirine dikin. Bu arada, alt kısmını açık bıraktığınız atın kafasını tahtaya sokup içini elyafla doldurup dikin. Atın kulaklarını ve yine yukarıdaki 8 numaralı görselde olduğu gibi siyah kirpik formu kesip suratının iki yanına bunları dikin. Atın kulaklarının iç kısmına, renkli kumaştan kestiğiniz üçgen parçaları da ekleyin. Son olarak; atın yuları olması için kurdele ya da seçtiğiniz şerit malzemesinden parçalar kesip bir adet atın ağız çevresine, iki adet kulaklarına takılan, bir de çocuğunuzun tutacağı kısmı dikin. Oyuncak sopalı at bitti bile. Artık çocuğunuza bu mükemmel hediyesini verebilirsiniz.

Sopalı At Kafası Yapımı

Oyuncak atı dilediğiniz renklerde, aynı şekilde yapabilirsiniz!

Sopalı At Kafası Yapımı

Ayrıca atlara farklı aksesuarlar da ekleyebilirsiniz ve daha hareketli bir hale getirebilirsiniz.

Sopalı At Kafası Yapımı