Kapat

Çocuklar İçin Tebrik Kartı Yapımı

Anasayfa
Okul Öncesi Çocuklar İçin Tebrik Kartı Yapımı

Çocukluk çağında yapılan bütün yaratıcı ve sanatsal aktiviteler, motor becerilerini geliştirmekle birlikte çocukların hayal gücünü ve yaratıcılığını da maksimum seviyeye çıkarır. Daha farklı düşünen, farklı gören, yaratıcı yönünü kullanabilen ve sanata yatkın olan çocuklar; bu duygularla ve yeteneklerle birlikte diğer çocuklara göre daha gelişmiş ve zeki çocuklar olabilirler. Çocukların arada bir yapacakları farklı yaratıcı ve sanatsal aktiviteler için güzel bir alternatif olabilecek, dilerseniz okuldaki öğrenciler için kullanabileceğiniz ya da dilerseniz evde kendi çocuklarınıza yaptırabileceğiniz bu sevimli tebrik kartları; çocukları geliştiren sanatsal aktivitelerden biri olmakla birlikte güzel bir hatıra da olabilecek. Çocuklar; çeşitli özel günlerde büyüklerine ya da arkadaşlarına yollayarak onların özel günlerini kutlamaları için hazır kartlar almak yerine, tamamen kendileri yapabilecekleri ve yaparken çok eğlenebilecekleri şirin kartları kullanabilecekler. Yapımı çok kolay olan bu kartlar için çocuklara biraz malzeme gerekiyor; işte o malzemelerin listesi:

Malzemeler:

-Ponpon yapımı için renkli yün ve karton parçası,
-Kart için Renkli ya da beyaz karton,
-Renkli boyalar, (Sulu boya ya da kuru boya ideal olacaktır.)
-Makas, yapıştırıcı.

Bu şirin tebrik kartlarının yapımı için ilk önce yapılacak olan hayvanın boyutuna uygun boyutlarda olacak ponponlar yapmak gerekiyor. Ponpon yapımını biliyorsanız; direkt olarak kendinize göre renk ve boyutlarda ponponlar yapabilirsiniz. Ponpon yapmayı bilmeyenler için iki farklı yoluyla ponpon yapımını anlatacağız.
1. İhtiyacınız olan boyutta bir ponpon yapmak için, hemen hemen aynı boyutta olan iki adet yuvarlak karton parçası kesin. Bu karton parçaları eşit boyutta olmalı ve tam ortasında yuvarlak bir delik daha olan halka biçiminde olmalılar. Bu iki karton parçasını üst üste koyun ve halkanın etrafına yünü sarmaya başlayın. Hemen hemen orta kısımdaki delik kapanır gibi olana kadar etrafını yünle sardığınız kartonu alın ve kenarını hafifçe aralayarak, iki kartonun arasına makası sokun. Bu aşamada dikkat etmeniz gerekiyor; kartonun bir kenarını sıkıca tutun ve makasla yuvarlağın dış çizgisini kesin. Aşağıdaki görselden adımları izleyerek ponponu yapıyorsanız; 10 numaralı görseldeki görüntü oluşacaktır. İki kartonun arasına aynı renkte bir yün parçası sokun ve sıkıca düğüm atın. Kartonu kesip attığınızda ponponunuz oluşmuş olacaktır. Sadece kenarlarını kesip düzelterek düzgün ve yuvarlak bir ponpon oluşturmanız yeterli olacaktır.

Çocuklar İçin Tebrik Kartı Yapımı 1

  1. Daha küçük ponponlar yapmak istiyorsanız; bu pratik yöntem tam size göre olacaktır. Evde bulunan yemek çatallarından birini alın ve dişli kısmının etrafına yünü dolayın. İyice doladığınız yünün etrafına, orta dişin bulunduğu kısımdan dikey olarak bir ip bağlayın. Az önceki ponponun küçük versiyonunu ortaya çıkarmış olacaksınız. Çatalın iki kenarından ipleri kestikten sonra, küçük ponponun üstünde son düzeltmeleri yapın; ponponunuz hazır olacaktır.

Çocuklar İçin Tebrik Kartı Yapımı 2

Ponponları hazırladıktan sonra, hayvan desenli tebrik kartlarının yapımına geçebilirsiniz. A4 boyutunun yarısı kadar kestiğiniz kartonu ortadan ikiye katlayın. Kapak kısmına aşağıdaki hayvanlardan tercih ettiğinize göre bir tasarım yapın.

Civciv için 2 adet büyük, 3 adet küçük ponpon yaptıktan sonra, üst üste yapıştırdığınız iki ponpon ve alt kısma yapıştırdığınız küçük ponponları hazırlayın. Ardından turuncu üçgen şeklinde gagalarını, siyah kalemle de ayaklarını çizin.

Çocuklar İçin Tebrik Kartı Yapımı 3

Filamingolar için pembe ponponlara ve boyaya ihtiyacınız var; aşağıdaki tasarımı da kartınız için tercih edebilirsiniz.

Çocuklar İçin Tebrik Kartı Yapımı 4

Penguenler için beyaz ve siyah büyük ponponlara, iki adet de beyaz küçük ponpona ihtiyacınız var. Ponponları görselde olduğu gibi yapıştırdıktan sonra, siyah boyayla vücut kısımlarını çizebilirsiniz.

Çocuklar İçin Tebrik Kartı Yapımı 5

Arılar için çatalda yapılan ponpon yöntemiyle yaptığınız küçük kahverengi ponponlara ihtiyacınız var. Çizdiğiniz bir kavanoza ponponları aralıklı olarak yapıştırın ve sarı renkte kanatlarını, siyah renkte detaylarını çizin.

Çocuklar İçin Tebrik Kartı Yapımı 6

Bunlar da diğer tebrik kartı örnekleri:

Çocuklar İçin Tebrik Kartı Yapımı 7

Çocuklar İçin Tebrik Kartı Yapımı 8

İçine sevgi notunuzu yazdıktan sonra, kartları istediğiniz kişiye gönderebilirsiniz.

Çocuklar İçin Tebrik Kartı Yapımı 9