Kapat

Dantel Masa Örtüleri Örnekleri

Anasayfa
Dantel Modelleri Dantel Masa Örtüleri Örnekleri
Dantelli Masa Örtuleri

Danteller çok eski zamanlardan beri evlerimizin baş tacı olmuş ve bayanlarımızın dantele verdiği önemle günümüze kadar gelmiş olan bir Türk kültürü örneğidir. Dantellerden evimizin hemen hemen her yerinde çeşitli ürünler bulunmaktadır. Mutfağımızda mutfak takımları, banyomuzda dantel banyo takımı süslemeleri, salonlarımızda vitrin takımları, dantel masa örtüleri, sehpa takımları, avizeler gibi birçok örneği, severek ve beğenerek kullanıyoruz. Dantel örnekleri içerisinde en fazla zahmetli olan modellerden bir tanesi de dantel masa örtüsü modelleridir. Çünkü dantel, örgü işlerindeki kalın şişlerle değil, ince tığlarla yapılmaktadır. Bu da oldukça ipin gitmesi ve birçok ilmek kullanılması anlamına gelir. Bilen bayanlar biliyor işin zorluğunu, fakat şunu da biliyorlar, danteller nerede kullanılırsa kullanılsınlar, gerçekten ç.ok parçalardan oluşuyor.

Masa örtüleri yapılırken, başlangıçta dantel işi ilk başlayanlar için zor gelebilir. Sonrasında, masa örtüleri parçaların birleştirilmesiyle oluşturulmaya başlanınca, iş hem pratik hale gelir hem de hızlanır. Zaten tüm parçalar birleşince sıra ütüleme ve kullanmaya geliyor. Dantellerin birçok türü bulunmaktadır. İrlanda danteli, Fransız danteli, Romanya danteli gibi türler… Bunların içerisinde dantelli masa örtüleri arasında en gösterişli olan modeller ise İrlanda dantelinden meydana getiriliyor. İrlanda dantelinde üzüm salkımı, çiçek ve yapraklar kullanılır. Yapılışında ise çok karışık bilgiler yer almaktadır. İşin meraklısı iseniz ve dantel örneklerini severek yapıyorsanız, bu alandaki çalışmaları inceleyerek yapılışlarını öğrenebilirsiniz.

Dantel Masa Örtüleri Örnekleri

Günümüzde bizim hamarat bayanlarımızın tercih ettiği en gözde örnek ise, sade dantel yerine, kumaş üzerine işlenen dantellerdir. Bu alanda dantellerin üzerine işlendiği kumaşlar ipek olarak tercih edilmektedir. Çünkü ipek kumaşlar, hem çekme hem de toplama yapmaz. Aynı şekilde saten kumaşlar da aynı özellikte olduğu için siz de tercih edebilirsiniz. Yaptığınız birbirinden güzel dantel işlerini isterseniz kumaşınızın kenarına isterseniz de kumaşınızın üzerine sabitleyerek kullanabilirsiniz. Bu masa örtüsü çeşitleri dışında kullanılan dantel masa örtüsü örnekleri ise, daha göze çarpan modern desenler olup, eskiden beri gözde olan beyaz veya krem renklerden oluşmaktadır. Siz de sık bir sadelik arıyorsanız klasik örneklerden tercih ederek, eskiye sadık kalınmış beyaz ve krem rengiyle masalarınızı taçlandırabilirsiniz.