Kapat

Defter Görünümlü Çanta Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Defter Görünümlü Çanta Yapımı

Yaz aylarında nasıl kıyafetler insana ağır geliyorsa; çantalar da kadınlara öyle ağır gelir. Kocaman, deri ya da farklı materyaldeki çantaları yaz aylarında taşımak çok büyük bir yük gibidir. Bu yüzden; genelde kumaş ve özellikle de kanvas çanta modelleri yaz aylarında daha çok tercih edilir. Günlük kullanım için ideal olan ve son yıllarda yine revaçta olmaya başlayan kanvas çanta modelleri, özellikle alışveriş yaparken de kullanılabildiğinden her yaşa hitap eden farklı modellere sahiptir. Yapımını anlatacağımız bu çanta modeli de kanvas bir çanta olmasına rağmen, birçok çanta modelinden daha çok dikkat çeken ve farklı bir tasarıma sahip. Özellikle genç bayanların çok hoşuna gidecek olan defter görünümündeki bu kanvas çanta modelini kısa sürede ve oldukça basit yöntemlerle yapabilirsiniz.

Malzemeler:

-Kanvas kumaş,
-Mavi, kırmızı ve siyah nakış ipleri,
-Dikiş malzemeleri.

İlk önce kanvas çantanın yapımıyla işe başlayalım: aşağıdaki ölçülere bağlı kalarak kanvas kumaştan iki adet eşit parça kesin.

Defter Görünümlü Çanta Yapımı 1

Kestiğiniz bu iki eşit parçayı, 19 cm’lik kenarlarından ve alt tabanından birbirine dikin. Üst kısmını açık bırakın. Bu dikim işlemini yaparken, 2 cm’lik görünen kısımları içe doğru dikin ki çantanın köşeleri içerde kalsın ve daha yumuşak bir görünüm oluşsun. Diktiğiniz çantayı ters yüz edin.

Defter Görünümlü Çanta Yapımı 2

Çantanın sapı için, omzunuza geçirebileceğiniz uzunlukla dikdörtgen bir şerit kesin ve bu şeridi içe doğru katlayarak inceltip dikin. Sert bir çanta sapı elde etmiş olacaksınız. Bu çanta  sapından iki adet yapmanız gerekiyor.

Defter Görünümlü Çanta Yapımı 3

Dikmiş olduğunuz bu çanta saplarını, az önce diktiğiniz çanta gövdesinin iç kısımlarına dikin. Bir çanta sapı bir kenarda olacak şekilde ve her ucu çantanın bir ucuna dikilecek şekilde sapları da diktikten sonra çantanın ana hatları oluşmuş olacak.

Defter Görünümlü Çanta Yapımı 4

Kanvas çantayı diktiniz. Dilerseniz elinizde olan hazır kanvas çantaları da kullanabilir ya da hazır olarak satılan modellerden de edinebilirsiniz. Şimdi sırada dekorasyon kısmı var: bu sade kanvas çantaya defter görünümü vereceksiniz. Cetvel yardımıyla çantanın üstünde ölçümler yaparak çantanın üstünde, yatay olarak görünecek 1, 1.5 santim civarı aralıklarla düz çizgiler çizin.

Defter Görünümlü Çanta Yapımı 5

Çantanın üst kısmında biraz pay bırakarak, bütün çizgileri çizin ve ardından çizmiş olduğunuz bu çizgilerin üstünden baştan sona kadar makine dikişi geçin. Bu işlemi yaparken

de açık mavi nakış ipi kullanmaya özen gösterin. Bütün yatay çizgiler bittikten sonra, çantanın çizgili bir defter görünümü aldığını fark etmiş olacaksınız.

Defter Görünümlü Çanta Yapımı 6

Şimdi sırada kırmızı dikey çizgiyi çizmek var. İlkokul zamanlarında yazımızın düzgün olması için defterlerin başına kırmızı bir çizgi çizer ve yazıyı çizginin diğer tarafına, düz bir şekilde yazardık. Çantanızda da aynı çizgiyi çizmeniz gerekiyor. Çantanın başından 4-5 santim civarı bir pay bırakarak, mavi yatay çizgilerin üstünden dikey bir kırmızı çizgi çizin. Makine dikişi ya da el dikişiyle, kırmızı kalın bir nakış ipiyle yukarı doğru dümdüz bir çizgi çıkın.

Defter Görünümlü Çanta Yapımı 7

Defter çantanız bitti; dilerseniz çocuk resimleri formunda birkaç nakış işi daha yaparak ya da dilediğiniz mesajı defterinizin üstüne yazarak çantanızı kullanabilirsiniz.

Defter Görünümlü Çanta Yapımı 8

Defter Görünümlü Çanta Yapımı 9