Kapat

Dekopajla Kavanoz Yenileme

Anasayfa
Geri Dönüşüm Projeleri Dekopajla Kavanoz Yenileme

Evdeki düz camdan, eski ve sıkılmış olduğunuz kavanozlarınızı yenileyerek yepyeni, canlı ve renkli modellere dönüştürebilirsiniz. Marketten aldığınız hazır yiyecekler bittikten sonra kavanozlarını atmayıp biriktirerek, onları güzel kavanoz takımlarına çevirebilir ve kendinize has tasarımlarınızla harika modeller ortaya çıkarabilirsiniz. Piyasada gördüğünüz güzel tasarımlı ürünler ve vintage parçalar yerine kendi kavanozlarınızı birkaç dakikada ve az bir bütçeyle elde edebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki malzeme listesini edinin ve basit yapım aşamasına başlayın.

Malzemeler:

-Cam kavanozlar,
-Çiçek desenli dekopaj kağıdı, (Hazır dekopaj kağıtlarından ya da peçetelerden kullanabilirsiniz. Örneğimizde vintage bir görünüm için çiçek desenli ürünler kullanılmış; siz konseptinize uygun olarak kendi beğenileriniz doğrultusunda desenler de tercih edebilirsiniz.)
-Dekopaj tutkalı,
-biri metalik renkte olmak üzere dilediğiniz renklerde sprey boya,
-Kuvvetli bir yapıştırıcı,
-Misket.

Dekopajla Kavanoz Yenileme 1

Malzemeleri hazırladıktan sonra atacağınız ilk adım kavanozları tamamen boyamak olmalı. Kapağını çıkardığınız kavanozun cam kısmını olduğu gibi, dilediğiniz renkte seçtiğiniz boyayla boyayın ve kurumaya bırakın. Kavanozun tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra, dekopaj için tercih ettiğiniz çiçek deseni ya da farklı bir deseni kesip çıkarın ve tutkal yardımıyla kavanozun üstüne yapıştırın. Yapıştırdığınız bu şeklin üstüne alabildiğine dekopaj tutkalı sürün ki dayanıklı olsun ve kavanoza tamamen yapışarak çıkması mümkün olmasın. Ardından kavanozu tekrar kurumaya bırakın.

Dekopajla Kavanoz Yenileme 2

Kavanoz kururken, kapağını alın ve tam ortasına misketi yapıştırın. Ardından misket yapışmış olan kavanoz kapağını iyice metalik boyayla boyayın ve onu da kurumaya bırakın. Bütün parçalar kuruduğunda kavanozunuz hazır olacak. Son bir dekoratif adım olarak; metalik renkte sim ya da dekoratif kalemler yardımıyla kavanozun üstüne yapıştırdığınız dekopaj deseninin etrafını geçebilir ve daha güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. Dilerseniz kavanozun kenarlarına şekiller, şeritler, süslemeler yapabilir ve daha profesyonel görünen bir kavanoz elde edebilirsiniz. Evdeki boşalmış kavanozları atmak yerine bu şekilde değerlendirerek kendi baharat takımınızı ya da malzeme kavanozlarınızı oluşturabilirsiniz.

Dekopajla Kavanoz Yenileme 3

Piyasada oldukça pahalı olan hazır desenli kavanozlar yerine kısa sürede ve az bütçeyle yaptığınız kendi kavanozlarınız herkesin beğenisini kazanacak ve hazır ürünleri aratmayacak!  Bu da kavanozların bitmiş olan son hali:

Dekopajla Kavanoz Yenileme 4