Kapat

Dekoratif Avize Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Dekoratif Avize Yapımı
Dekoratif Avize Yapımı 1

Evinizde renkli bir dekorasyonu tercih ediyorsanız; bu dekor ürünü çok hoşunuza gidecek. Dilerseniz avize olarak, dilerseniz de sadece bir dekoratif obje olarak kullanabileceğiniz bu çiçekli dekor, yaklaşan bahar aylarında evinize baharı getirecek ve sıcak bir görünüm oluşturacak. Birkaç basit malzeme sayesinde bu dekoratif ürünü kolayca yapabilirsiniz.

Malzemeler:
-İnce ahşap şerit ve birkaç delikli ahşap çubuk (Dilerseniz renkli pipet de tercih edebilirsiniz.)
-Renkli grapon kağıtları,
-Strafor toplar,
-Renkli ip,
-Keçe,
-Zımba,
-Metal halkalar,
-Süsleme malzemeleri.

Dekoratif Avize Yapımı 1

İlk olarak keçe toplar yapmakla işe başlayalım. Keçe yapımı yerine ponpon ya da hazır keçe topları kullanmanız daha kolay olacaktır. Bunun yerine, yapımını biliyorsanız keçeden top yaparak da kullanabilirsiniz ya da keçeleri strafor topların etrafına sararak da aynı görünümü oluşturabilirsiniz.

Dekoratif Avize Yapımı 2

Topları yaptıktan sonra diğer süslemeleri hazırlamaya geçebilirsiniz. Yuvarlak bir obje yardımıyla grapon kağıdından yuvarlaklar kesmeniz gerekir. Bunun için katladığınız birkaç grapon kağıdının üzerine yuvarlağı koyarak kesin ve kestiğiniz yuvarlakları ortasından zımbalayın.

Dekoratif Avize Yapımı 3

Zımbaladığınız bu kat kat yuvarlaklardan oluşan grapon kağıtlarının kenarlarını bükerek çiçek formu verin. Ardından aşağıda görülen şekli ortaya çıakrın. Kenarlarını girintili çıkıntılı kestiğiniz bir grapon şeridini yelpaze formunda tutarak kenarlarını zımbalayın ve yuvarlak bir çiçek oluşturun.

Dekoratif Avize Yapımı 4

Farklı renk ve desenlerde birçok çiçek ve ponpon yapabilirsiniz. Bununla birlikte diğer hazır süsleme şekillerinizi de bu dekorda kullanabilirsiniz. Hazır çiçekler, yıldızlar, kelebekler… Dilediğiniz hazır pul, boncuk ya da kağıt süsü dilediğiniz gibi kendi dekorunuza ekleyebilirsiniz.

Metal halkayı alarak, ipleri şekilde görüldüğü gibi halkaya takın. Halkanın dibine de hazır süslemelerden birini takabilirsiniz.

Dekoratif Avize Yapımı 5

Bağladığınız bu ipleri çubukların ortasından geçirin ve süsleri de tam ortalarından çeşitli aralıklarla çubuklara takarak dekora bir form verin.

Dekoratif Avize Yapımı 6

Çubuklardan sarkan ipleri, tam çubukların bitim noktasından şeritlere zımbalayın ve şeride yuvarlak bir form verin. Bu işlemler bittikten sonra dekoratif ürününüz aşağıdaki gibi görünecektir:

Dekoratif Avize Yapımı 7

Bu işlemden sonra, iplerin sarktığı kısımlara alt taraftan yine üstteki gibi bir görünüm alacak şekilde aynı işlemi yapın. Dip kısmı da yine dekorun en üstü gibi birleştirin. Halka kısmın etrafını bir dantel parçasıyla ya da dekoratif renkli bantlarla sararak güzel bir görünüm oluşturun. Dekorunuz hazır!

Dekoratif Avize Yapımı 8