Kapat

Dekoratif Kitap Tutucu Yapımı

Anasayfa
Dekorasyon Dekoratif Kitap Tutucu Yapımı

Kitap okumanın yararları ve önemi tartışılamaz; bununla birlikte evimizde dekoratif bir görüntü de sergileyen kitaplar, her şekilde çoğu evin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Büyük kitaplıklarda birçok kitap olduğunda sorun yaşanmasa da, az kitabın yer aldığı raflarda ve dekoratif kullanımlarda kitapların düz bir şekilde durması imkansızdır. Rafta kitapların dayanabilecekleri bir kenar olmadığında ya da birkaç çok sevilen kitabın ayrı bir şekilde sergilenmesi istendiğinde; mutlaka günümüzde çok tercih edilen dekoratif ürünler arasında yer alan kitap tutuculardan birini tercih ederek, kitapların dik durmaları sağlanmalıdır. Kitap tutucular; genelde birkaç kitabın sergilendiği raflarda, kitapların başına ve sonuna konarak hem onların durmasını sağlamakta, hem de dekoratif bir görünüm sergileyerek evlere hareket katmaktadır. Genelde birçok dekoratif ürüne göre pahalı olan kitap tutucular ağır olmalıdır ki kitapları tutabilsin. Evde kendi başınıza yapabileceğiniz ‘kendin yap’ fikirlerinden biri olan bu dekoratif kitap tutucu sizi bu dertten kurtaracak. Ayrıca kolaylıkla bulabileceğiniz ve oldukça ağır olduğu için kitaplarını tutabilecek bir malzemeden yapılacak: Taş!

Dekoratif Kitap Tutucu Yapımı 1

İşte kitap tutucu için ihtiyacınız olan tüm malzemelerin listesi:

Malzemeler:

-Sokaktan toplayacağınız farklı şekil ve boyuttaki taşlar,
-Altın rengi boya,
-Silikon ya da kuvvetli yapıştırıcı,
-Kullanmadığınız bir diş fırçası.

Dışarıdan topladığınız taşların hepsini alın ve temizlik malzemeleri de kullanarak, sıcak suyla iyice yıkayın. Yıkadığınız bu taşların arasında kum ya da farklı kirler kalmaması için, kullanmadığınız bir diş fırçasını alıp taşların dış yüzeyini fırçalayarak iyice temizleyin ve ıslak taşları kurumaya bırakın.

Dekoratif Kitap Tutucu Yapimi 2

Artık tamamen temiz olan taşların hepsini bir bezin ya da yapışmayacağı bir kağıt türünün üstüne aralıklı bir şekilde koyduktan sonra, altın rengi sprey boyayla her yeri iyice boyanacak şekilde taşları boyayıp kurumaya bırakın. Eğer bir tarafını boyadığınız taşların boyası bozulmadan ters çevirmekte zorlanıyorsanız; tek taraflarını boyayıp kurumalarını bekledikten sonra diğer taraflarını boyayıp yine kurumaya bırakabilirsiniz.

Dekoratif Kitap Tutucu Yapımı 3

Boyayıp kurumalarını beklediğiniz taşları alın ve üst üste yığılmış taş topluluğu görünümü alacak şekilde, tek tek birbirine yapıştırın.

Dekoratif Kitap Tutucu Yapımı 4

Bu işlemi yaparken, taşların devrilmemesi için alt kısmından birbirine yapıştırdığınız taşları sert ve düz bir zemine dayayabilirsiniz. Bütün taşları üst üste ve yığıntı şeklinde yapıştırdıktan sonra, taşlardan oluşan dekoratif kitap tutucunuz bitmiş olacak.

Dekoratif Kitap Tutucu Yapımı 6