Kapat

Dekoratif Rüzgar Çanı Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Dekoratif Rüzgar Çanı Yapımı
Dekoratif Rüzgar Çanı Yapımı 8

Evinizin dekorunda kullandığınız dekoratif ürünler, sizin ruhunuzu da yansıtır. Bu sene moda dünyasında olduğu gibi, ev dekorasyonunda da renkler çok moda. Eviniz için renkli bir detay istiyorsanız; bu renkli rüzgar çanı çok hoşunuza gidecektir. Özellikle yazlıklarda ya da balkonlarda çok hoş duracak ve rüzgar çıkınca tatlı bir ses çıkaracak olan bu rüzgar çanlarını ev içi dekorasyonlarınızda da kullanabilirsiniz. Yapımı zor olmayan bu rüzgar çanı için gereken malzemeler ise şöyle:

-Seramik hamuru (Kırtasiyelerde ya da hobi marketlerde bulabilirsiniz.)
-Akrilik boya,
-Renkli ip,
-Çanın içi için gereken küçük metal bir parça,
-Fırça,
-Şekillendirme için kullanacağınız bir çubuk.

Dekoratif Rüzgar Çanı Yapımı 1

İlk olarak seramik hamurunuzu kullanarak çanları yapmanız gerekiyor. Vücut ısısı yardımıyla yumuşattığınız seramik hamurunu görsellerdeki gibi şekillendirin

Dekoratif Rüzgar Çanı Yapımı 2

Uzun ve kalın bir şerit haline getirdiğiniz hamuru görseldeki gibi kenarlarını birleştirerek silindir haline getirin. İç kısmının düz olması için, silindirin iç bölgelerini çubuk yardımıyla düzleştirin.

Dekoratif Rüzgar Çanı Yapımı 3

Çanın gövde bölgesini hazırladınız; şimdi sıra dip kısmında. Aşağıdaki görselde olduğu gibi yuvarlak bir parça oluşturun ve içe doğru hafif bombe verin.

Dekoratif Rüzgar Çanı Yapımı 4

Bu işlem de bittikten sonra, yuvarlak dip parçasını silindirin bir kenarına yapıştırın. Sonrasında aşağıda görüldüğü gibi çubuk yardımıyla tabanda bir delik açın.

Dekoratif Rüzgar Çanı Yapımı 5

Bu işlem de bittikten sonra sırada seramiklerin kurutulması var: 150 derecelik fırında kısa bir süre ısıtacağınız hamur çan, seramik haline gelecek ve sertleşerek hazır olacaktır. Çanlarınız artık hazır: sırada Açtığınız delikten seçtiğiniz ipi geçirin ve dip kısımlarına düğüm atarak çanların tutunmasını sağlayın. Ardından demir çubuğu da ipe geçirin ve yine dip kısımlarını düğümleyin.

Dekoratif Rüzgar Çanı Yapımı 6

Sırada boyama işlemi var. Bu işlemi dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Renkli uzun şeritler, puantiyeler, kalpler, tek renk ya da rengarenk boyayabilirsiniz.

Dekoratif Rüzgar Çanı Yapımı 7

Bütün çanlara aynı işlemi yaptıktan sonra iplerinin üst kısmından birbirine bağlayarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Dekoratif Rüzgar Çanı Yapımı 8