Kapat

Dekoratif Uçurtma Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Dekoratif Uçurtma Yapımı

Bazı renkli ve eğlenceli tasarımları evinizde çok yönlü olarak kullanabilirsiniz: Bu renkli ve dekoratif uçurtma gibi. Evinizde kendi başınıza kolaylıkla yapabileceğiniz bu dekoratif uçurtma yumuşacık ve çok eğlenceli bir görünüme sahip. Dilerseniz salonunuzdan çocuk odasına kadar her alanda yastık olarak kullanabileceğiniz bu dekoratif uçurtmayı, dilerseniz çocuklarınızın oynayabileceği yumuşak bir oyuncak olarak kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Bu uçurtma o kadar hoşunuza gidecek ki; sadece dekoratif amaçlı bir kullanım yolunu da tercih etmeniz mümkün. Dekoratif uçurtma için ihtiyacınız olan malzemeler ise şöyle:

Malzemeler:

-4 adet farklı renkte ve desende kumaş,
-Beyaz ve mavi keçe, (Dilerseniz renk tercihlerini kendi zevkinize göredeğiştirebilirsiniz.)
-Elyaf,
-Model kağıdı,
-Dikiş malzemesi.

Dekoratif Uçurtma Yapımı 1

Malzemelerinizi hazırladıktan sonra, bu eğlenceli anlatımlı görsellerden yardım alarak adım adım yapım işlemini izleyebilirsiniz. İlk önce model kağıdına üçgen formda bir model çıkarmanız gerekiyor. Bu üçgen, sizin dekoratif üçgeni yapmak istediğiniz boyutlara da bağlı olarak dik kenarlı bir üçgen olacak. Üçgen modeli kağıda çizip kestikten sonra, tek tek bütün kumaşların üstüne koyup model çıkarın ve her renkteki kumaştan 2 adet parça olmak üzere hepsinden üçgen formda parçalar kesin.

Dekoratif Uçurtma Yapımı 2

Dekoratif Uçurtma Yapımı 3

Bu parçaların bir sırası uçurtmanın ön  yüzünde, diğer sırası da uçurtmanın arka yüzünde kullanılacak. Şimdi sırada parçaları birbirine dikme aşaması var.

Dekoratif Uçurtma Yapımı 4

Kolay dikim yöntemi için ilk önce iki üçgen parçayı tersleri iç kısma gelecek şekilde tamamen üst üste koyun. Ardından uzun düz kenarlarından birbirine dikin. İki parçayı birbirine diktikten sonra diğer iki parça için de aynı işlemi yapın. Son olarak elinizde olan iki şerli üçgenden oluşan iki parçayı, dar düz kenarlarından birbirine dikin.

Dekoratif Uçurtma Yapımı 5

Bu işlemlerin sonunda elinizde aşağıdaki parça oluşmuş olmalı:

Dekoratif Uçurtma Yapımı 6

Kestiğiniz ikinci üçgenler için de aynı işlemi yapın. Elinizde yukarıdaki görselde olan parçadan iki tane olacak: Bu iki parçayı tersten birbirine dikip dip kısmında birkaç santimlik açıklık bırakın ve bu açıklıktan yüzünü çevirin. İçini alabildiğine elyafla doldurup kapatın. Uçurtmanızın gövdesi ortaya çıkmış olacaktır.

Dekoratif Uçurtma Yapımı 7

Şimdi sırada son işlem olan uçurtmanın kuyruğunu yapma aşaması var: Bu işlem için beyaz keçe parçasından uzun bir şerit kesmeniz gerekiyor. Aynı şekilde mavi keçeden de aynı boyutta bir şerit kesin ve mavi keçeden kestiğiniz bu şeridi 4- 5 adet eşit parçaya bölün. Böldüğünüz mavi keçeden elinize çıkan küçük parçaları, beyaz keçe şeridin üstüne eşit aralıklarla kurdele şeklinde bağlayın. Son olarak oluşan bu kuyruğu uçurtmanın dip köşesine dikin.

Dekoratif Uçurtma Yapımı 8

İşte renkli ve sevimli uçurtmanız hazır! Dekoratif Uçurtma Yapımı 9