Kapat

Dekupaj Yapımı

Anasayfa
Hobiler Dekupaj Yapımı

Dekupaj tekniği, çeşitli nesnelerin farklı desenli kağıtlarla ya da bu işlem için özel olarak çıkartılmış dekupaj kağıtları ve peçetelerle kaplanması ve üstüne profesyonelce bir desen kazandırılmasıdır. Yardımcı aksesuarları ve özel desenleriyle, dilediğiniz her yüzeye farklı desenleri entegre edebilirsiniz. Çok eski yıllardan ve eski medeniyetlerden günümüze gelen dekupaj tekniği; günümüzdeki modern halini almadan önce eski medeniyetlerin farklı yöntemlerle yaptığı mezar süslemeleri, mobilya desenleri ve bunun gibi birçok örnekte kendini göstermektedir. Dekupaj tekniğini camdan ahşaba kadar dilediğiniz her türlü yüzeye kolaylıkla uygulamanız mümkün. Evdeki eski mobilyaların üstüne farklı desenler yapabilir, aldığınız yeni ham ahşap ürünlerden cam objelerinize kadar her türlü materyali farklı bir havaya sokabilirsiniz. Dekupaj yapılan desenin kendini belli etmesi için, uyguladığınız zemininin olabildiğince açık renklerde olması daha çok işinize yarayacaktır.

Dekupaj Yapımı 1

Dekupaj için ihtiyacınız olan en önemli materyal uygulayacağınız desen olacaktır. Günümüzde aradığınız her deseni kolaylıkla bulabileceğiniz, farklı boyutlarda ve her ihtiyaca cevap verebilecek nitelikte olan dekupaj kağıtları ve peçeteleri bulunuyor. Bununla birlikte dergilerden kestiğiniz görsellerden hazır baskı resimlere kadar her türlü deseni de dekupaj için kullanabilirsiniz. Dekupaj yapımında önemli olan bir diğer madde de dekupaj tutkalıdır. Desenin altına ve üstüne tamamen sürerek bozulmamasını, sabit kalmasını sağlayacak olan bu tutkalı birçok hobi markette ve hatta kırtasiyelerde bulabilirsiniz. Hatta kumaşla mobilya kaplama işleminde kullanılabilen tekstil tutkalı adıyla satılan bir tutkal modeli bile bulunuyor. Eğer bu tutkal türlerii bulamazsanız, bildiğiniz sıradan beyaz tutkalı biraz sulandırıp güzel bir dekupaj tutkalı haline getirebilirsiniz. Dekupaj yaparken, desenin pütürsüz olarak yüzeye uygulanması için sünger fırça yardımıyla üstünden geçmeniz gerekebilir; dolayısıyla sünger bir fırça edinmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Dekupaj Yapımı 2

Son olarak desenin tamamen o bölgede kalıcı olması için üstüne vernik uygulamanız gerekebilir. Kullanılan dekupaj tutkalı, desenlerin üstünde hafif mat ve silik bir görünüm oluşturabilir; bu nedenle parlayan güzel bir vernik çok işinize yarayacaktır. Şimdi de adım adım dekupaj yapımına bakalım:

Dekupaj Yapımı 3

Örnekte beyaz renge boyanmış bir bal kabağının süslemesini görüyorsunuz. Hazır olarak alınmış dekupaj desenlerinden dilediğiniz gibi desenleri kesip kendi kolajınızı oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte internette birçok sitede var olan dekupaj desenlerinden kaliteli bir çıktı alıp onları da kullanabilirsiniz. Kestiğiniz desenleri yapıştıracağınız yüzeyi iyice tutkalladıktan sonra, deseni yapıştırın ve üstüne de alabildiğine tutkal sürün. Her desen için aynı işlemi yapın ve objeyi kurumaya bırakın. İşte bu kadar basit!

Dekupaj Yapımı 4

Oldukça kolay olan Dekupaj tekniği yardımıyla dilediğiniz her objeyi ya da mobilyayı güzel desenlerle, renk ve resimlerle süsleyebilirsiniz.

Dekupaj Yapımı 5

Dekupaj Yapımı 6

Dekupaj Yapımı 7

Dekupaj Yapımı 8

Dekupaj Yapımı 9

Dekupaj Yapımı 10