Kapat

Denizci El Kuklası Seti Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Denizci El Kuklası Seti Yapımı

Çocuklar için hayatı biraz daha sağlıklı ve eğlenceli kılmak için, eğer biraz yeteneğiniz varsa oyuncaklarını kendiniz yapmanızı öneririz. Günümüzde gittikçe sağlıksızlaşan koşullar sonucu çocuklar için zararlı olabilecek materyallerden üretilmiş oyuncaklar, katkı maddeli ürünler gibi birçok fark edilmeyen sorun yüzünden çocuklarınız oyun oynarken zarar görebilir. Bunun yerine kendi seçtiğiniz kumaşlardan yaptığınız kendi diktiğiniz oyuncaklarla oynamaları; çocuklarınızın güven içinde ve kendilerine has tasarımda oyuncaklarla oynayarak mutlu olmalarını sağlayacaktır. Bu denizci el kuklası seti de bu oyuncaklardan biri: Evde kendi başınıza yapabileceğiniz ve çocuklarınızın güvenli bir şekilde oynamalarını sağlayacağınız bu denizci el kuklası setinin yapımı da çok kolay. İşte çocuklarınızın severek oynayacağı, kendi hikayelerini oluşturarak oynatacakları denizci el kuklası setinin yapımında ihtiyacınız olanlar…

Malzemeler:

*Deniz atının yapımı için:
-Mavi ve yeşil renklerde keçe,
-2 adet boncuk,
-Dikiş malzemeleri.

*Denizcinin yapımı için:
-Ten rengi, siyah beyaz renklerde keçe,
-Kahverengi yün parçaları,
-Gemisinin yapımında kullanılacak beyaz ve mavi keçeler,
-Dikiş malzemeleri.

Kuklaların yapımına başlarken, aşağıda size vermiş olduğumuz modelleri kullanarak parçaları kesmeniz gerekiyor.

Denizci El Kuklası Seti Yapımı 1

Deniz atının modeli:

Yukarıdaki modele bağlı kalarak, deniz atı için mavi keçeden iki adet vücut formu, yine mavi keçeden üçgen küçük dikenler, yeşil keçeden tırtıklı sırt bölümü, karnı için bir parça ve sırtındaki solungacıyla dikenlerini kesin.
Denizci El Kuklası Seti Yapımı 2 Denizci El Kuklası Seti Yapımı 3

Deniz atının mavi vücut formlarının ikisine de boncuktan birer göz ve yeşil çizgileri dikin. Ardından bu iki mavi parçayı birbirine dikip üstüne mavi çizgiler dikmiş olduğunuz yeşil solungacı ve sırt dikenlerini de üstüne dikin. Son olarak Yeşil karın parçasını da ön kısma diktikten sonra, kuklanın içini ve alt kısmını açıkta bırakarak yapım işlemini bitirin.

Denizci El Kuklası Seti Yapımı 4

Şimdi sırada denizcinin yapımı var: Denizci için 2 adet siyah keçeden vücut formu, 4 adet yarım daire şeklinde ten rengi el parçası, bir adet yüz ve bir adet de yüzle aynı boyutta yuvarlak arka kafa kısmı kesin. Bu işlem için aşağıdaki modeli kullanabilirsiniz. Denizcinin suratını dikişle ağız, göz ve çiller olarak belirttikten sonra saçları için de kahverengi yün parçalarını kullanın ve ardından yüz ve kafa parçasını birbirine dikin. El için kesmiş olduğunuz parçaları da ikişer ikişer birbirine diktikten sonra, aynı şeyi iki adet vücut parçası için de yapın. Bütün parçaları birleştirdikten sonra, denizcinin kıyafeti için beyaz keçeden kestiğiniz ince şeritleri dikin ve denizcinin kıyafetini çizgili bir gerçek denizci kıyafeti görünümüne sokun.

Denizci El Kuklası Seti Yapımı 5

İşte bu da denizcinin bitmiş hali:

Denizci El Kuklası Seti Yapımı 6

Denizci kuklanın dışına gemisini yapmak istiyorsanız; iki adet beyaz keçeden kesilmiş gemi formunu kuklanın iki yanına dikin ve üstüne de mavi keçeden kestiğiniz şeritleri çizgi olarak dikin. İşte kukla setiniz hazır; artık çocuklarınız güvenle ve eğlenerek oynayabilir.

Denizci El Kuklası Seti Yapımı 7