Kapat

Dergiden Ayna Yapımı

Anasayfa
Geri Dönüşüm Projeleri Dergiden Ayna Yapımı
Dergiden Ayna Yapımı

Her ay çıkan dergileri alıp okuduktan sonra, genelde onlarla işimiz biter. Bu dergileri bazen atarız, bazen de gazetelikte biriktikçe birikir ve boşu boşuna yer kaplar. Eğer sürekli dergi alan ve sonra da onlarla işi biten biriyseniz; bu dergiler işinize şimdi çok yarayacak! Yıllardır alıp attığınız, bir köşeye fırlattığınız, bir daha kapağını bile açmadığınız ama zamanında çok para verdiğiniz o kadın dergileriyle harika bir ayna yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Her evde olması gereken ve mutlaka olan aynaların en güzeli sizin evinizde olsun istiyorsanız; bu farklı ve göz alıcı tasarımı siz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Bununiçin size lazım olan şey; bir ayna parçası. Tabi bir de kenarda köşede kalmış eski dergiler ve biraz tutkal, makas. Artık herkesin kıskanacağı tasarım harikası aynanızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Dergiden Ayna Yapımı

Malzemelerinizi hazırladıysanız; dergilerin sayfalarını kesmeye başlayabilirsiniz. Düz bir şekilde kestiğiniz ya da kopardığınız sayfalarla aşağıda gördüğünüz rulo şeklini yapın:

Dergiden Ayna Yapımı

Yaptığınız ruloların ucunu da tutkalla yapıştırın ki açılmasınlar. Bu rulolardan ihtiyacınız olduğu kadar yapın. Sonrası çok daha basit; ruloları aynanın kenarına yapıştırmaya başlayın.

Dergiden Ayna Yapımı

Aynanın köşelerine geldiğinizde, ruloları çarpraz bir şekilde yapıştırın ve aynanızın şeklinin nasıl olmasını istiyorsanız, ona göre fazlalıkları keserek atın.

Dergiden Ayna Yapımı

Aynanız tamamlandı. Artık onu evinizde istediğiniz köşeye asabilirsiniz. Yapımı oldukça kolay, maliyeti de oldukça az olan bu ayna, binlerce lira verilip alınan aynalara taş çıkaracak!

Aynanıza yaptığınız bu basit çerçeveye dilediğiniz şekli verebilirsiniz. Kare, yuvarlak ya da oval gibi farklı çerçeve şekillerini yapmak için, ruloları ona göre kesmeniz yeterli olacaktır. İşte yuvarlak form verilmiş bir ayna:

Dergiden Ayna Yapımı

Bu da kare şeklinde yapılmış, modern havalı ayna. Bu aynada, diğerine göre daha geniş yapılmış rulolar olduğundan, çerçeve daha geniş bir hal almış.

Dergiden Ayna Yapımı